› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Elbląg. Pod młotek pójdzie działka z pomnikiem. Przeniesie go nowy właściciel

aktualności 11 miesięcy temu    6.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 8 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Pod młotek pójdzie działka z pomnikiem. Przeniesie go nowy właściciel  fot. archiwum elblag.net

O zgodzie radnych na sprzedaż terenu u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała pisaliśmy 5 lipca tego roku. Powodem miał być inwestor skłonny do nabycia nieruchomości. Dziś (5.12) ukazało się ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości. Może na niej powstać nawet wysoki budynek z mieszkaniami i usługami.  

Szacunkowa wartość terenu wynosi ponad milion zł. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Część nieruchomości jest aktualnie wykorzystywana na miejsca postojowe, a reszta terenu porośnięta trawą i drzewami – nieużytkowana. Znajduje się tam  pomnik, w formie kamienia pamiątkowego, poświęcony Ofiarom Sprawy Elbląskiej. Nabywca będzie musiał go przenieść na pobliski teren miasteczka rowerowego. Znajdzie się on dokładnie naprzeciw środka hali turbinowej, w której doszło do pożaru dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku.

To nie jedyne zastrzeżenie. Oto następne:

Miasto zastrzega sobie prawo odkupu nieruchomości będącej przedmiotem przetargu za cenę równą cenie nabycia nieruchomości przez Nabywcę, w przypadku nie podjęcia przez Nabywcę działań inwestycyjnych.

W przypadku niedotrzymania terminu rozpoczęcia zabudowy do dnia 31 grudnia 2022 nabywca zobowiąże się do zapłaty na rzecz Gminy Miasto Elbląg kar umownych w wysokości po 140 tys. zł  za każdy rozpoczęty rok zwłoki, płatnych począwszy od 2023 roku. To samo dotyczy nie zakończenia budowy do 31 grudnia 2024 roku. 

Zgodnie z prawem może tam powstać hotel, restauracja, sklep, dopuszcza się nawet wysoki budynek z mieszkaniami i usługami. 

O zainteresowaniu kupnem terenu z pomnikiem dowiemy się 5 lutego przyszłego roku, 

Sprawa Elbląska. Przypomnijmy, że bezpieka bezpodstawnie aresztowała pod zarzutem podpalenia  hali turbinowej ponad dwieście osób, kilkadziesiąt z nich otrzymało wyroki wieloletniego więzienia, a pięć kary śmierci, na całe szczęście niewykonane. Pożar wybuchł dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku. (Źródło: „Pożar i szpiedzy” Grażyny Wosińskiej Warszawa 2013 r.)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
10 miesięcy temu 8
To ta walka PiSu z komunizmem? - dlatego likwidują pomnik, a tam wybudują pomnik Kaczyńskich?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oburzona
11 miesięcy temu ocena: 60%  7
Już dawno należało się zająć pomnikiem ku czci Ofiar "Sprawy Elbląskiej". Niegodne jest jego obecne posadowienie na terenie dzikiego parkingu w otoczeniu chaszczy. Przecież to miejsce związane z historią Elbląga i Elblążan. Wstyd dla włodarzy miasta.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pamiętam
11 miesięcy temu ocena: 67% 6
trawa i drzewa to dla Pani oburzonej dziki teren ? chyba lepsze rośliny i natura niż kolejne banki biedronki i cuda a teren wokół pomnika zawsze jest zadbany są drzewka posadzone i sprzątają regularnie
~ kamil
11 miesięcy temu ocena: 100%  5
teren niezagospodarowany mówicie a codziennie stoi tu z 100 samochodów z Alstomu teraz będą stawać wszedzie zróbcie tym ludziom parkingi na terenie zakładów szanowni pracodawcy wstyd taki zakład a miejsc postojowych nie potrafią ogarnąć
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
11 miesięcy temu ocena: 100% 4
Wsyzstko sie zgadza, ale to chyba trzeba bedzie we Francji ten parking zrobic, bo od 2 lat jest tu General Electric, nie Alstom.
~ kamil
11 miesięcy temu ocena: 100% 3
a co to za różnica drogi kolego jak się nazywa firma? mają miliony na koncie a żeby pracownikom parking zrobić nie stać ?wstyd i hańba małe firmy mają parkingi i własny teren postaw się na miejscu mieszkańców w okolicy
~ kkkk
11 miesięcy temu ocena: 83%  2
skoro to ma być kontynuacja starego miasta niech to będzie skromna kamienica a nie wieżowiec
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek elblaski
11 miesięcy temu 1
Ale historyczne Stare miasto jest do bramy targowej.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.