› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Elbląg przed wielką szansą na pozyskanie inwestorów

z instytucji ponad rok temu    2.08.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 3 ocen 11 / 82%
A A A
Elbląg przed wielką szansą na pozyskanie inwestorów fot. Konrad Kosacz

Do końca 2026 r. zostanie wydłużony okres funkcjonowania 14 specjalnych stref ekonomicznych, w tym także elbląskiej. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, mogły one funkcjonować do końca 2020 r.

23 lipca br. Rada Ministrów wydała rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych: kamiennogórskiej, katowickiej, kostrzyńsko-słubickiej, krakowskiej, legnickiej, łódzkiej, mieleckiej, pomorskiej, słupskiej, starachowickiej, suwalskiej, tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej, warmińsko-mazurskiej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Przedłużenie okresu działalności stref o 6 lat spowoduje, że strefy nadal będą pełnić rolę zachęty inwestycyjnej i przyczynią się do wzrostu tempa napływu nowych projektów i inwestorów. Przedsiębiorcy zyskają pewność, że instrument, jakim są strefy zostanie zachowany. Dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla inwestorów, realizujących projekty w sektorach o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy w warunkach istnienia stref do 2020 r., nie podjęliby decyzji o ulokowaniu fabryk w Polsce.

Podczas wizyty w Elbląskim Parku Technologicznym minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która obejmuje również Elbląg, ulgi dla przedsiębiorców będą od 2014 r. o 20-30 proc. większe niż w sąsiedniej Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zdaniem Piechocińskiego Elbląg, który leży zaledwie 50 km od Trójmiasta, dzięki temu stanie się dla inwestorów z tego regionu bardziej atrakcyjny niż obecnie.

- Warto więc się pokusić o ściągnięcie tu inwestorów z Pomorza, bo Elbląg ze względu na ulgi dla inwestorów będzie dla nich bardziej atrakcyjny inwestycyjnie niż Pomorze – mówił Piechociński.

Zdaniem ministra do Elbląga może przyciągnąć inwestorów z Pomorza dogodne położenie komunikacyjne miasta oraz czynny port.

- Warto powrócić do współpracy między portami w Trójmieście, Królewcu i Elblągu, która od wieków istniała – namawiał Piechociński i przekonywał, że warto przełamać w kwestii współpracy bariery i granice administracyjne. - To, że Elbląg leży w woj. warmińsko-mazurskim, nie powinno powodować odcinania tego miasta od przemysłu Trójmiasta - argumentował.

Szef resortu gospodarki przyznał, że ma nadzieję, iż ulgi w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które zaczną obowiązywać w 2014 roku przyczynią się do zmniejszenia w Elblągu bezrobocia, które teraz wynosi 17 proc.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kasztelan
ponad rok temu ocena: 100%  3
Infestoży bendom walić dżwiami i oknami!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiki
ponad rok temu ocena: 100%  2
Strefa funkcjonuje tyle lat i nic... Czyli znowu zyska Olsztyn!!! A Modrzewina tak droga, że tylko głupek by w nią chciał zainwestować.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 86%  1
poki co to w naszej specjalnej strefie ekonomicznej mozemy buraki posadzic...
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.