› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Elbląg wyemituje obligacje. Środki mają trafić na inwestycje

aktualności 7 miesięcy temu    21.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg wyemituje obligacje. Środki mają trafić na inwestycje

Kwotę 18 mln zł chce pozyskać elbląski samorząd z emisji obligacji. Środki te mają zostać przeznaczone na miejskie inwestycje. Decyzję w tej sprawie podejmą radni na najbliższej sesji Rady Miasta Elbląga.

Miejski budżet na rok 2021 r. zakłada deficyt w wysokości 30 mln zł. Ta „dziura budżetowa” ma zostać pokryta częściowo ze emisji obligacji i własnych środków miasta w wysokości 12 mln zł. O potrzebie takiego działania prezydent Witold Wróblewski informował radnych już w grudniu 2020 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały "obligacje zostaną wyemitowane w dwóch seriach, a wykup obligacji zostanie rozłożony na lata 2022 – 2029 z roczną karencją spłaty. Obligacje komunalne w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla gminy bardziej korzystne niż tradycyjny kredyt bankowy przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji. Emisja obligacji nie wymaga przetargu, co daje samorządowi swobodę wyboru banku/domu maklerskiego (organizatora emisji). Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż Gmina Miasto Elbląg zachowa płynność finansową we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania".

Miasto w tym roku prowadzi dwie duże inwestycje – modernizację Parku Dolinka, budowę nowego przedszkola na osiedlu Zatorze, przebudowę ul. Fromborskiej i budowę nowej drogi łączącej ul. Akacjową z Lotniczą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.