› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Elbląska firma rozpoczęła budowę fabryki na Modrzewinie!

inwestycje ponad rok temu    13.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląska firma rozpoczęła budowę fabryki na Modrzewinie! fot. facebook.com/LiraLighting

Elbląskie przedsiębiorstwo rozpoczęło budowę fabryki na Modrzewinie. Powstanie tam duża hala produkcyjna o powierzchni 4300 m2. Dzięki temu firma będzie się mogła swobodnie rozwijać. W tej chwili jej zakłady produkcyjne i biurowiec są zlokalizowane aż w trzech różnych miejscach, co znacznie utrudnia działalność i powoduje problemy logistyczno-techniczne.

Zezwolenie na przedsięwzięcie zostało wydane 30 marca 2017 r. przez zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pod dokumentem podpisy złożyli jej prezes Grzegorz Smoliński oraz wiceprezes Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg. Dokument w imieniu przedsiębiorstwa odebrał główny specjalista Juliusz Sajko.

Od kilku dni trwa budowa fabryki. Inwestycja jest realizowana przy skrzyżowaniu ulic: Jana Pawła II i Kwiatkowskiego. W jej ramach zostanie wybudowana hala o powierzchni 4300 m2 oraz zostanie zakupiona nowoczesna linia technologiczna. Wartość inwestycji jest szacowana na 18,5 mln zł.

W wyniku wdrożenia prac badawczo – rozwojowych powstanie produkt charakteryzujący się wysoką skutecznością świetlną (wydajnością świetlną) oraz brakiem olśnienia (niepożądanego stanu powodującego uczucie złego widzenia). Technologia zastosowana przy produkcji została objęta patentem. Realizacja projektu pozwoli na dodatkowe zatrudnienie 11 nowych pracowników.

Jak powiedział nam Łukasz Lasota, prezes Lira sp. z o.o.:

Planujemy zakończenie inwestycji latem przyszłego roku, w czerwcu. Pragnę zauważyć, że nie będzie o budynek o koncepcji, którą możeby zobaczyć w Internecie. Bedzie to hala produkcyjna. Zamierzamy produkować w tym miejscu oprawy oświetleniowe. Zatrudnienie znajdzie tu ok. 100-120 osób, przy czym nie zamierzamy zatrudnić tylu osób. W tej chwili w przedsiębiorstwie pracuje 80-100 osób. Planujemy zatrudninić około 11 dodatkowych pracowników.

Dowiedzieliśmy się, ze inwestycja będzie kluczową, jesli chodzi o przyszłość firmy, a to z uwagi na występujące dotychczas trudności logistyczno-techniczne, które znacznie utrudniają proces produkcji.

Dzisiaj jesteśmy zlokalizowani w trzech róznych miejsach. Nasze zakłady produkcyjne znajdują się przy ul. Nowodworskiej i Rybnej. Siedziba zaś zlokalizowana jest przy ul. Saperów. Wiąże się to z wieloma problemami logistyczno-technicznymi. Musimy wozić detale między dwoma fabrykami. Poza tym dysponujemy dużo mniejszą powierzchnią, co znacznie utrudnia proces produkcyjny.

 – dodał prezes przedsiębiorstwa. 

LIRA Sp. z o.o. to firma z branży oświetleniowej. jest obecna na rynku od 1983 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem opraw o nietypowych kształtach, wzornictwie i nowoczesnych technologiach wyprodukowanych we własnym zakładzie. Proces produkcji rozpoczyna się od zaprojektowania opraw w dziale badań i rozwoju. Następnie tworzone są modele opraw na drukarce 3D, po czym następuje wdrożenie ich do produkcji. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu, firma jest w stanie wytworzyć dowolny produkt oświetleniowy na indywidualne zamówienie klienta. Poza nowoczesnymi maszynami do obróbki mechanicznej, przedsiębiorstwo posiada własną malarnię proszkową, dzięki czemu kontroluje cały proces produkcyjny. Jako jedna z nielicznych firm oświetleniowych w Polsce może pochwalić się własnym laboratorium fotometrycznym.

Przedsiębiorstwo zrealizowało wiele prestiżowych inwestycji oświetleniowych, w tym m.in. w: Muzeum Powstania Warszawskiego, siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, hotelu Mikołajki, hotelu Hilton w Warszawie, Centrum Handlowym Stary Browar w Poznaniu, Sky Tower we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, czy też Centrum Rekreacyjno-Sportowym w Olsztynie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ znafca
ponad rok temu ocena: 75%  3
Tak jest ze wszystkimi fabrykami na Modrzewinie, lokalni przedsiębiocy przenoszą się z innej dzielnicy miasta i tworzą kilka miejsc pracy! Żadnych inwestorów zewnetrznych, dziękujemy wszystkim elbląskim Prezydentom za "impotencje" w ściąganiu inwestorów zewnętrznych!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ozzie
ponad rok temu ocena: 75%  2
to tylko przeniesienie siedziby do SSE, żeby nie płacić dochodowego i dalszy wyzysk ludzi, a NOWEGO inwestora z zewnątrz jak nie było od 30 lat, tak nie ma.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 71%  1
Zadna nowa inwestycja przeniesienie na teren gdzie się mniejsze podatki płaci ŚCIEMA!!!!
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.