› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Elbląski Rynek Pracy. Perspektywy rozwoju do 2020

aktualności ponad rok temu    10.02.2015
Mirosław Kacprzak
komentarzy 1 ocen 3 / 67%
A A A
Elbląski Rynek Pracy. Perspektywy rozwoju do 2020 fot. elblag.net

W maju 2014 na zlecenie PUP w Elblągu przeprowadzono badanie, które objęło analizę sytuacji na elbląskim rynku pracy. Badanie zostało wykonane przez Instytut Badań i Analiz GRUPA Olsztyńska Szkoła Biznesu. Efektem tego badania było opracowanie i wydanie raportu końcowego pn. „Elbląski rynek pracy-dziś i perspektywy rozwoju do 2020”.

Po zapoznaniu się ze spisem treści można wstępnie dowiedzieć się, jaka problematyka badawcza objęła analizę sytuacji na rynku pracy w Elblągu.

Czytając ten raport (wersja skrócona) w poszukiwaniu zapowiedzianych perspektyw w rozdziale drugim „Analiza lokalnego rynku pracy”, podrozdział „Prognoza demograficzna” można zapoznać się z tą perspektywą nie tylko do 2020 roku, ale nawet do 2035 roku. „Według stanu na dzień 31.11.2013 r. w Elblągu mieszkało 122,9 tys. osób co stanowiło 8,5% ogólnej liczby ludności województwa warmińsko-mazurskiego. W porównaniu do 2010 r. liczba ludności w mieście zmniejszyła się o 2,0 tys. osób, tj. o 1,6 % (w województwie o 0,5%). Według prognoz demograficznych GUS tendencja taka będzie utrzymywała się co najmniej do 2035 r. Szacuje się, że do tego czasu liczba ludności w Elblągu, w porównaniu do 2013 r. spadnie o 10,1% (w województwie o 9,5 %), (raport ”Elbląski rynek pracy-dziś i perspektywy rozwoju do 2020”, 2014, s.16).

Z tej perspektywy mogą być zadowoleni mężczyźni, ponieważ mimo ogólnego spadku ludności utrzyma się współczynnik feminizacji, wyrażający się liczbą kobiet przypadających na 100 mężczyzn. „W 2013 r. na 100 mężczyzn mieszkających w Elblągu przypadało 109 kobiet(w województwie - 104). Według prognoz w 2035 r. jego wartość utrzyma się na identycznym poziomie” (raport s.17).

Czytając kolejne strony opracowanego raportu w poszukiwaniu perspektyw dociera się jeszcze pozostając w rozdziale drugim do podrozdziału „Kierunki rozwoju i plany inwestycyjne Miasta w kontekście potrzeb rozwojowych i kompetencyjnych oraz ich wpływ na lokalny rynek pracy”. Brzmi zachęcająco i budzi nadzieję na wreszcie odkrycie, jakie to perspektywy są zapowiadane w opracowanym raporcie.

Można przeczytać: „Zgodnie z celem głównym Strategii Rozwoju Elbląga 2020+ rozwój społeczno-gospodarczy Miasta i jego obszaru funkcjonalnego w kolejnych latach będzie bazował na wyspecjalizowanej, innowacyjnej gospodarce oraz wysokiej jakości kapitale ludzkim. Rozwój innowacyjnej gospodarki nie tylko zwiększy konkurencyjność miasta w skali województwa i kraju, ale także przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy, co w przyszłości powinno również zagwarantować wzrost zainteresowania Elblągiem, jako miejscem zamieszkania. Silny i konkurencyjny Elbląg w przyszłości może stać się więc ważnym ośrodkiem na mapie gospodarczej kraju. Aby jednak było to możliwe konieczne jest wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie (stąd duże nadzieje pokłada się w Centrum Wdrażania i Jakości dla MŚP i sektora edukacji). Nie bez znaczenia jest również rozwój współpracy biznes-uczelnie-instytucje otoczenia biznesu” (raport s.29).

Zapowiedzią tej współpracy ma pewnie być spotkanie, jakie 4.02.2015 r. odbyło się w PWSZ z zaproszonymi lokalnymi przedsiębiorcami oraz idea złotego trójkąta, o której wróble na „wierzbie z gruszkami” ćwierkają.

Kolejne rozdziały poruszają problematykę metodologii badań, analizę wyników badań pracodawców, badanie szkół ponad gimnazjalnych. Opracowany raport został według zawartej informacji wydany w nakładzie 150 egzemplarzy. Kto go znajdzie może poczytać o perspektywach do 2020 roku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nick
ponad rok temu ocena: 57%  1
wyjadą tam gdzie za proste prace nie wymagające wykształcenia i praktyki bez łaski płacą 1000 i więcej euro, funtów
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.