› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

F.B.I. TASBUD S.A. włącza się w realizację Programu Fabryka. Spółka wybuduje „Porta Mare” – pierwszy biurowiec klasy A w Elblągu

aktualności ponad rok temu    16.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
F.B.I. TASBUD S.A. włącza się w realizację Programu Fabryka. Spółka wybuduje „Porta Mare” – pierwszy biurowiec klasy A w Elblągu fot. Nadesłane

Program Fabryka wchodzi w fazę realizacyjną w kolejnej lokalizacji. Nowoczesny kompleks „Porta Mare” powstanie na Wyspie Spichrzów w Elblągu. Wybuduje go F.B.I. TASBUD S.A., która została generalnym wykonawcą inwestycji. Prace budowlane ruszą jeszcze we wrześniu.

Porta Mare to wspólne przedsięwzięcie spółki Operator ARP i elbląskiego samorządu. „Porta Mare” ma być obiektem łączącym funkcje biurowe, usługowe i handlowe. Zgodnie z dokumentacją opracowaną przez pracownię architektoniczną Pas Projekt, na elbląskiej Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny kompleks składający się z siedmiu segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami, zwróconymi w kierunku rzeki.

Całość ma nawiązywać do zabytkowej starówki oraz historycznej zabudowy tego obszaru. Dziś wiele mówi się o projektach miastotwórczych czyli takich, które oferują dużo więcej niż nowoczesne powierzchnie dla najemców, gdyż niosą korzyść dla miasta i jego mieszkańców.

Nasza inwestycja przywróci życie na Wyspę Spichrzów. W średniowieczu był to obszar, który stanowił gospodarcze zaplecze miasta. Na wyspie lokowano urządzenia konieczne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu, stoczni, a także warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Chcemy, by kompleks „Porta Mare” przywrócił znaczenie tej części miasta i stał się jego gospodarczym sercem – przekonuje Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP Sp. z o.o.

Imponujący kompleks „Porta Mare” to nie tylko jeden z najważniejszych obiektów powstających obecnie w Elblągu. Ma on także kluczowe znaczenie dla całego regionu, wyznaczając trendy i kierunek rozwoju dla przyszłych inwestycji. Jestem także przekonany że inwestycja ta znacząco uzupełni potencjał Elbląga płynący z uruchomienia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – mówi dr inż. Andrzej M. Czapczuk, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny F.B.I. TASBUD S.A. – Przy budowie wykorzystane zostaną elementy prefabrykowane, które skutecznie przyśpieszą prace, ale także – zgodnie z współczesnymi trendami – przyczynią się do zmniejszenia wpływu biurowca na środowisko naturalne.

Program Fabryka jest elementem szerszej strategii zrównoważonego rozwoju kraju i odpowiedzią na problem tzw. Polski dwóch prędkości - czyli zwiększającego się dystansu rozwojowego pomiędzy największymi metropoliami, a miastami średnimi i małymi, które notują coraz większy odpływ mieszkańców oraz powolną utratę funkcji gospodarczych. Agencja Rozwoju Przemysłu tworząc założenia programu chciała, poprzez budowę wysokiej klasy powierzchni biurowych, pobudzać potencjał średnich miast. Nowoczesne obiekty usługowo- biurowe położone w atrakcyjnych lokalizacjach mają nie tylko ściągnąć do miasta nowe podmioty – głównie z branży nowoczesnych usług dla biznesu – ale także pobudzić lokalną przedsiębiorczość i stanowić wizytówkę miasta.

Jesienią 2020 roku Agencja Rozwoju Przemysłu powierzyła realizację programu spółce Operator ARP. Elbląg jest drugą, po Stalowej Woli, lokalizacją, w której ruszy budowa nowoczesnego biurowca. F.B.I. TASBUD S.A. zajmuje się generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych zarówno w Polsce, jak i m.in. na rynku skandynawskim, wschodnim, azjatyckim i afrykańskim. Ponad 37-letnie doświadczenie pozwoliło realizować inwestycje we wszystkich sektorach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej oraz specjalistycznego.

Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD posiada w zasobach własną innowacyjną, proekologiczną fabrykę modułów i prefabrykatów w technologii żelbetowej i betonowej, oferującą produkty dla sektora budowlanego zarówno na rynek polski, jak i na europejski.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nk
ponad rok temu ocena: 0%  1
Brawo, brawo !
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.