› FIRMY
› ARTYKUŁY

Faktoring elastycznym narzędziem finansowania firmy

aktualności 10 miesięcy temu    11.02.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Faktoring elastycznym narzędziem finansowania firmy

Faktoring to nadal mało znane, chociaż dostępne już dla wszystkich firm narzędzie finansowe, które nieprzypadkowo zyskuje coraz większą popularność. Jednakże dużo osób nie wie, na czym polega faktoring, wobec czego w kontekście tej usługi pojawiają się różne wątpliwości, którym warto się przyjrzeć i rozważyć kiedy faktoring opłaci się naszej firmie?

Faktoring, czyli finansowanie faktur

Faktoring polega na przekazaniu instytucji finansowej faktur wystawionej  z odroczonym momentem zapłat - po to, aby płatność uzyskać natychmiast. Często bywa tak, że przedsiębiorca na spłatę należności od klienta musi oczekiwać po 60 i więcej dni, a brak gotówki  ogranicza możliwości działania firmy, co w poniektórych sytuacjach stopuje funkcjonowania firmy w ogóle. Wówczas właśnie firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy pieniądze z faktury (pomniejszoną oczywiście o opłatę faktoringową) i sam staje się wierzycielem odbiorcy. Zobacz więcej informacji temat: faktoring co to jest i jak działa?

Rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową i realizacji takiej operacji faktoringowej jest proste, zwłaszcza że formalności są zmniejszone do minimum, nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową ani przedstawiać rzeczowych zabezpieczeń. Dziś umowę faktoringu można zawrzeć nawet online. Mimo tych udogodnień i licznych zalet faktoring ma wciąż swoich oponentów. Dlaczego?

Słabe strony tego rozwiązania

Pomimo całego szeregu niewątpliwych atutów, faktoring jest dla niektórych nadal dość kontrowersyjną kwestią. Problem w zasadzie leży w nieznajomości faktoringu, zwłaszcza wśród kontrahentów. W momencie przejścia na usługi banku prowadzącego faktoring firma musi powiadomić klientów, że aktualnie płatności za ich faktury będzie pobierał inny podmiot. To może wzbudzić wątpliwości u kontrahentów, mogą zrozumieć to jako brak zaufania co prowadzić do pogorszenia stosunków biznesowych. To dlatego, że dla wielu osób usługi faktoringowe kojarzą się z windykacją i egzekucją, co jest nieporozumieniem.

Następną wadą wydają się względnie wysokie wydatki. Część  przedsiębiorców nie decyduje się na faktoring, albowiem obawia się, że i nie będzie ich na nią stać na opłaty i koszt pochłonie ich zysk. Tu należy pamiętać, że firmy w większości wypadków nie stać na to, by mieć spóźnienia w realizacji zamówień. Tymczasem brak pieniędzy od kontrahenta oznacza nierzadko opóźnienia w realizacji usługi dla kolejnego odbiorcy z powodu przykładowo niemożliwość nabycia potrzebnych materiałów. Swoją drogą, na rynku działa coraz więcej firm, które świadczą usługi faktoringowe, dzięki czemu koszty faktoringu dla firmy stają się coraz atrakcyjniejsze.

Faktoring rozwiązaniem godnym uwagi

Nie ma rozwiązania idealnych, faktoring jednak nie przypadkowo ma ciągle rosnącą rzeszę zadowolonych klientów. Jest to świetne rozwiązanie m.in. dla firm, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej i nie będą mogły ratować się na przykład kredytem lub pożyczką w przypadku kłopotów z płynnością finansową. A to tylko jedna z licznych zalet faktoringu. Więcej info na: faktoringoferty.pl

Dzięki szybkim wpływom z faktoringu płynność finansowa przedsiębiorstwa jest niezachwiana, wobec tego nie trzeba obawiać się przestojów w działalności. Dzięki faktoringowi możemy prowadzić bardziej pewny biznes, nie obawiać się nowych wyzwań i mieć pewność, że środki finansowe będą od ręki dostępne na bieżące potrzeby firmy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.