aktualności |
ponad rok temu
14.12.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Nie ma lepszego narzędzia dla zamożnych klientów aktywnych na rynku kapitałowym niż Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. FIZ pozwala nie tylko optymalnie zarządzać swoim majątkiem, korzystać z preferencji podatkowych, ale także płynnie i tanio przekazać majątek dzieciom.
Fundusz Inwestycyjny Zamknięty pozwala zamożnym klientom skonsolidować majątek. Przez lata aktywności na rynku kapitałowym klienci inwestują w akcje wielu spółek, kupują jednostki uczestnictwa wielu funduszy inwestycyjnych, wreszcie bardzo często decydują się na specjalistyczne strategie inwestycyjne. Ich majątek jest rozproszony. Dzięki Funduszowi Inwestycyjnemu Zamkniętego całość inwestycji z rynku kapitałowego trafia do jednego „pudełka” i ta konsolidacja powoduje, że łatwiejsze jest jego zarządzanie i monitoring. I, co szczególnie istotne, tańsze. Dzięki konsolidacji można też wyznaczyć jeden cel inwestycyjny, co zawsze zwiększa efektywność inwestycji.
Dla kogo FIZ jest dobrym rozwiązaniem?
Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest rozwiązaniem kierowanym do jednego klienta lub do grupy klientów, przy czym za „grupę” można też uważać rodzinę. FIZ jest niczym stworzony na zamówienie samochód – elegancki, idealnie dopasowany i odpowiadający wszystkim potrzebom klienta.
Pierwszym etapem tworzenia Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jest rozmowa z klientem, podczas której nakreśla on swoją wizję, potrzeby, określa swój apetyt na ryzyko. Podczas tej rozmowy zarządzający dowiadują się, w jakie instrumenty powinien inwestować przyszły FIZ, na jakich rynkach, w jakie waluty. Nakreślenie tych wytycznych jest dla zarządzającego niezbędne, bo na tej podstawie tworzy on „szkielet” całej inwestycji. Ale ostateczne, jednostkowe decyzje podejmuje już oczywiście zarządzający – jednym z motywów tworzenia Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych jest oczywiście zdjęcie z klientów obowiązku bieżącego zarządzania pieniędzmi.
Majątek pod kontrolą
Klient ma oczywiście pełną kontrolę nad swoim majątkiem. To on wynajmuje firmę audytorską, która dwa razy w roku przedstawia mu szczegółowy, specjalistyczny raport potwierdzający prawidłowość i rzetelność sprawozdania finansowego, który obowiązkowo tworzy firma zarządzająca Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym. Zabezpieczeniem dla klienta jest również depozytariusz, którym jest z reguły duży, renomowany bank. To ta instytucja zapewnia klientowi bezpieczne przechowywanie aktywów oraz przestrzeganie przez zarządzających limitów inwestycyjnych. Warto też pamiętać, że FIZ-y znajdują się pod szczególną kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.
Dodatkowo niektóre firmy zarządzające, na przykład Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, oferuje też klientom stały, bezpieczny dostęp do ich inwestycji za pomocą platformy internetowej. To kolejne, istotne narzędzie nadzoru właściciela nad Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym.
Korzyści podatkowe
Ważnym motywem tworzenia Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego są korzyści podatkowe. Wszystkie części FIZ-u – akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – funkcjonują w jednym „opakowaniu”, a dzięki temu wyniki poszczególnych części funduszu są kompensowane w jego ramach.
Oszczędności zapewnia też zasada, że podatek dochodowy inwestor jest zmuszony zapłacić w momencie likwidacji funduszy lub wypłaty środków. Ponadto, dochody FIZ są co do zasady zwolnione z podatku dochodowego. Poza tym inwestor nie płaci podatku VAT.
Łatwe i tanie przekazanie majątku następcom
Bardzo istotną zaletą Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jest też możliwość szybkiego, taniego i łatwego przekazania majątku dzieciom. Normalnie trzeba na to poświęcić bardzo dużo czasu, a wcale pokaźną kwotę pieniędzy zżerają między innymi przez kancelarie prawne. W wypadku Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego cały proces ogranicza się z reguły do zaledwie kilku podpisów.
Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest adresowany do osób dysponujących majątkiem wartości przynajmniej 20-30 milionów złotych. Sam proces założenia FIZ-u ogranicza się z reguły do kilku miesięcy.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |