› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane
B1 - Stawbud

GmbH, UG, Gewerbe - Niemcy a status prawny przedsiębiorcy

aktualności ponad rok temu    28.12.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
GmbH, UG, Gewerbe - Niemcy a status prawny przedsiębiorcy

Uruchamiając firmę w Niemczech trzeba - podobnie jak w Polsce - wskazać określony format działalności przedsiębiorstwa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że od strony prawnej ich status jest nieco inny niż np. w Polsce. Który wariant firmy w Niemczech jest najkorzystniejszy?

Planując rozpoczęcie biznesowej aktywności w Niemczech trzeba liczyć się z całkiem sporym zestawieniem formalności. O ile część z nich pokrywa się z typowymi procedurami znanymi z Polski, warto zwrócić uwagę na detale - np. obowiązek członkostwa w izbach branżowych czy kwestia odpowiedzialności finansowej w ramach prowadzonej firmy. Jakie są możliwe rozwiązania w Niemczech?

Gewerbe, czyli prosta działalność

To forma jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo prosty układ, w którym można szybko uruchomić swój biznes w Niemczech. Będzie to sensowne rozwiązanie jeśli ktoś planuje - co staje się coraz bardziej popularne - rozwój e-commerce w za zachodnią granicą wykorzystując produkcję w Polsce i szybkie dostawy przesyłki do Niemiec. Do założenia działalności jednoosobowej wystarczy biuro (np. coworkingowe), rachunek w niemieckim banku oraz ewentualne zezwolenia w przypadku nietypowego profilu pracy. Do działalności na tym rynku wystarczy prosty system księgowości, rachunek przychodów oraz rejestracja - tak jak w Polsce - firmy na imię i nazwisko.

GmbH - spółka, ale duża czy mała?

Inną formą, już bardziej zaawansowaną będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ona kryje się za skrótem GmbH - dziś naturalnym, ale np. na początku lat 90. będącym swoistym przedsmakiem wielkiego, zachodniego świata. By założyć spółkę z o.o. w Niemczech wystarczy mieć w tym kraju zarejestrowane biuro, rachunek bankowy oraz - podczas rejestracji - przedstawienie umowy spółki. Proces uruchomienia GmbH zajmuje kilka tygodni. Niezbędne będzie nieco formalności urzędowych związanych z kilkukrotnym pobytem w Niemczech.

To rozwiązanie, które niewątpliwie jest najkorzystniejsze wizerunkowo. O ile np. w Polsce jednoosobowa działalność gospodarcza nie wzbudza problemów w kontekście biznesowym, w przypadku Niemiec i dużych kontraktów zdecydowanie lepszą pozycję wyjściową ma kontrahent działający w formie GmbH.

Kapitał założycielski spółki w Niemczech

Tu trzeba zwrócić uwagę na różnicę, jaka jest pomiędzy taką formą spółki a tzw. małą GmbH. Kluczowa kwestia to minimalna wartość wpłaconego kapitału. Do uruchomienia spółki niezbędne jest konto bankowe z opłaconą wartością podmiotu. W przypadku klasycznych spółek to 12,5 tys. euro, a więc - z punktu widzenia Polaków - kilkadziesiąt tys. zł. W sytuacji, gdy w Polsce można mieć spółkę z kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. zł, różnica jest znacząca. Jest jednak alternatywa. To forma UG, czyli małej spółki w Niemczech. W jej przypadku procedury i wymagania formalne są zbliżone, ale wpłacony kapitał jest symboliczny - może być to nawet 1 euro.

Co ważne, udziałowcy czy prezes spółki mają ten sam zakres odpowiedzialności. W praktyce jednak tę formę traktuje się w Niemczech jako wariant przejściowy. W dalszej perspektywie musi zostać przekształcony w pełną spółkę, więc inwestorzy mogą jedynie oddalić kwestię zwiększenia kapitału. Dodatkowo, w ramach UG trzeba obowiązkowo odłożyć 25 proc. rocznych zysków na poczet właśnie kapitału założycielskiego dla GmbH.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.