› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Ile musisz czekać na ogłoszenie upadłości konsumenckiej od momentu złożenia wniosku?

aktualności 10 dni temu    22.02.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Ile musisz czekać na ogłoszenie upadłości konsumenckiej od momentu złożenia wniosku?

Jakie są etapy postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i ile trwa każdy z nich?

1. Wniosek o upadłość konsumencką i wydanie postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości

Jeżeli chcesz ogłosić upadłość konsumencką, musisz zacząć od złożenia wniosku o upadłość do sądu rejonowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Postępowanie to toczy się w postępowaniu niejawnym. W tym etapie sąd wyda postanowienie o ogłoszenie upadłości i wyznaczy syndyka masy upadłości. Co do zasady sąd powinien je wydać w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, ale termin ten jest dla sądu jedynie instrukcyjny i z reguły się przedłuża.

2. Właściwe postępowanie upadłościowe

W tym etapie syndyk ustala listę wierzycieli oraz skład i wartości masy upadłości. Przechodzi również do likwidacji Twojego majątku i wykonania planu podziału, tj. spłaty wierzycieli oraz potrącenia określonej kwoty z otrzymywanych świadczeń i podziału tej kwoty pomiędzy wierzycieli wskazanych na liście. Dojdzie do wykonania ostatecznego planu podziału masy upadłości (jeżeli posiadasz majątek) lub zatwierdzenia listy wierzytelności (jeżeli nie posiadasz majątku). Długość trwania tego etapu zależy w dużej mierze od wielkości Twojego majątku oraz liczby wierzycieli, którym zalegasz ze spłatą zobowiązań. Jeżeli nie posiadasz żadnego majątku do spieniężenia przez syndyka, ten etap trwa znacznie krócej niż w przypadku, gdy go posiadasz.

3. Postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli

Plan spłaty wierzycieli polega na częściowej, ratalnej spłacie wierzycieli przez co do zasady okres do 36 miesięcy. Jeżeli spełniasz przesłanki do całkowitego lub warunkowego umorzenia swoich zobowiązań bez planu spłaty, Twoje postępowanie zakończy się szybciej. Ale jeżeli doprowadziłeś do niewypłacalności czy istotnie zwiększyłeś jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż 36 miesięcy ani dłuższy niż 84 miesiące. Dopiero gdy wykonasz plan spłaty wierzycieli, nastąpi umorzenie Twoich zobowiązań.

Ile potrwa całe postępowanie, tj. od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości aż do jej ogłoszenia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W praktyce bywa bardzo różnie, bo przepisy prawne nie określają terminów trwania powyższych etapów. W zależności od sytuacji, w której znalazł się dłużnik, całe postępowanie może trwać kilka miesięcy, a czasami przeciągnąć się nawet do kilku lat.

Jeżeli zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, ale boisz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z zawiłym procesem upadłościowym, wejdź na stronę BezDługów.pl i umów się na bezpłatną konsultację. Na blogu BezDługów.pl znajdziesz również odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania o upadłość konsumencką.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.