› FIRMY
› ARTYKUŁY

Import z Chin - jak zacząć importować ?

aktualności ponad rok temu    4.03.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Import z Chin - jak zacząć importować ?

Tańsza i szybsza produkcja oraz większe zyski to główne powody, dlaczego import z Chin cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli szukasz pomysłu na biznes, warto wejść w tę branżę. Poniżej doradzamy jak zacząć.

Sprowadzanie towarów z Chin do Polski

Każdy pomysł na biznes powinien być dobrze przemyślany i przygotowany. Niestety, kiedy jesteś początkujący i wszystkim zajmujesz się sam/a, błędy i wpadki są nieuniknione. Planując import z chin możesz jednak zminimalizować ryzyko strat finansowych powierzając organizację przedsięwzięcia w ręce doświadczonych agencji pośredniczących. Są to firmy zajmujące się importem od A do Z lub pomagające na poszczególnych, wybranych etapach. Np. tylko podczas załatwiania producenta towaru, organizując kontrolę produkcji lub tylko załadunek i transport. W jaki sposób powinien być zorganizowany import, aby przyniósł gwarantowany zysk i możliwość rozwijania firmy?

Jak zacząć produkcję w Chinach?

Po pierwsze liczy się dobry i sprawdzony chiński dostawca. Chodzi o fabrykę, która będzie w stanie wyprodukować towary, które nas interesują. Wtedy trzeba uzgodnić z nimi ilość, wygląd, funkcje i jakość towaru oraz oczywiście koszt produkcji. Sytuacja tu jest o tyle komfortowa, że w Chinach jest ogrom zakładów produkcyjnych.

Zanim jednak przejdziesz do ustalania kosztów, musisz sprawdzić wiarygodność partnera handlowego. W jaki sposób? Najlepiej osobiście w Chinach oraz w rejestrach rządowych. Wizytacja fabryki pozwoli na własne oczy zobaczyć jak pracuje zakład oraz ocenić jakość zaprezentowanych próbek. Z kolei sprawdzanie rejestrów powoli zweryfikować firmę pod kątem prawnym. I tu właśnie może być problem, jeśli dopiero zaczynasz import z Chin.

Kontrola produkcji i próbki z Chin

Kiedy podpiszesz umowę na produkcję, ciąży na tobie konieczność skontrolowania jakości wyrobów. Chodzi o to, aby ocenić, czy dostawca rzeczywiście stosuje się do projektu i wykonuje elementy w ustalonej jakości. Jak to zrobić? Znowuż najlepiej przyjechać osobiście, lecz można także umówić się, że dostawca prześle nam próbki z Chin. Pamiętaj tylko, że mogą to być małe próbki, ponieważ większe mogłoby zostać uznane za normalny towar i obłożone cłem oraz podatkiem VAT.

Jeśli wszystko jest OK, możesz zacząć organizować transport. Najpopularniejszą metodą jest transport morski z Chin. Wychodzi stosunkowo najtaniej, lecz minusem jest długi czas oczekiwania na dostawę – co najmniej kilka tygodni. Sama organizacja transportu może zostać zlecona fabryce, która odpowiada za produkcję, lecz musisz liczyć się z wysoką prowizją.

Import z Chin i odprawa celna

Na koniec zostają kwestie formalne, czyli dokumenty celne i te potrzebne do rozliczeń podatku VAT. Powinny być bez zarzutu, ponieważ inaczej celnicy mogą zatrzymać towar i nie dopuścić go o obrotu w Polsce. O ich poprawność należy wiec zadbać jeszcze na etapie dogadywania się z dostawcą z Chin, ponieważ to on odpowiada za wystawienie faktury handlowej.

Jak widać cały proces jest dość skomplikowany, szczególnie dla osób początkujących. Jak zacząć import z Chin, aby się opłacał? Na początku zdecydowanie polecamy skorzystanie z pomocy agencji, która jest w stanie wszystkie te kroki wykonać za Ciebie (np. Fullbax). W zamian otrzymuje prowizję, lecz ogranicza ryzyko strat i wpadek do zera.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.