› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Import z Chin - krok po kroku

aktualności 10 dni temu    16.10.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Import z Chin - krok po kroku

Import z Chin

Importer to ten, kto sprowadza produkty zza granicy (spoza wspólnotowego obszaru celnego) do danego kraju w celu ich sprzedaży. Wielu importerów decyduje się sprowadzać towary z Chin, będącymi de facto fabryką świata. Na co powinien zwrócić uwagę taki importer? Jak zacząć import z chin - wyjaśniamy w poradniku krok po kroku.

Jaki warunek importer musi spełnić, żeby importować z Chin?

Jedną z najważniejszych kwestii, nieważne skąd się importuje, jest posiadanie odpowiedniego statusu. Przedsiębiorcy dokonujący importu zobowiązani są do posiadania numeru EORI. Wniosek o nadanie EORI składa się internetowo. Należy założyć konto na stronie puesc.gov.pl, a następnie przesłać wniosek. Uzyskanie numeru jest bezpłatne.

Sprawdzanie stawek celnych

Importując towary z Chin, zawsze należy pamiętać o obowiązkowym opłaceniu cła. Aktualne stawki celne znajdują się w systemach ISZTAR oraz TARIC i warto je uprzednio sprawdzić, nim zamówienie zostanie złożone. Oprócz stawek, podane są tam informacje o ograniczeniu w imporcie oraz eksporcie, podstawy prawne z komentarzem i tym podobne. W danej pozycji produktowej należy przyjąć stawkę celną odpowiednią dla Erga Omnes, czyli stawkę dla krajów trzecich. W przypadku, gdy danego produktu dotyczą cła antydumpingowe, jest to zaznaczone na liście krajów.

Jak obliczyć cło oraz należności skarbowo-celne?

Import towarów do Polski wiąże się z pokryciem cła i podatku VAT. Cło oblicza się dodając do siebie wartość celną oraz transport towaru poza Unią. Tą sumę należy pomnożyć przez wartość stawki celnej. Przy VAT podstawą są: należność celna, wartość celna, a także transport towaru poza i po UE. Wartości trzeba dodać, a sumę przemnożyć przez odpowiednią wysokość VAT. W ten sposób uzyskuje się należności skarbowe. Należności celno-skarbowe to z kolei suma należności celnych oraz skarbowych.

Gdzie sprawdzić, czy dany produkt musi mieć certyfikaty?

Sprowadzany towar powinien być zgodny z dyrektywami, określającymi między innymi ich cechy. To, czy do importu wybranego produktu potrzebujesz certyfikatu, sprawdzisz w systemie taryfy celnej. Przy pozycji produktów są odnośniki do dyrektyw, z którymi należy się zaznajomić. Wiele kategorii produktów musi mieć np. oznaczenie CE. Warto pamiętać, że niektóre artykuły muszą mieć dołączoną instrukcję obsługi.

Inne obowiązki importera

Przed importowaniem towarów z Chin należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim zaleca się ostrożnie wybierać dostawców – powinni pozytywnie przejść weryfikację. Audyt fabryki także jest wskazany, szczególnie do dużych zamówień. Dla zabezpieczenia całej operacji, należy z dostawcą podpisać umowę handlową w języku chińskim. Do odprawy celnej są Ci potrzebne prawidłowo wypełnione dokumenty, takie jak Commercial Invoice (faktura handlowa), Packing List (specyfikacja towaru) oraz list przewozowy (Bill of Lading/Air Waybill/CIM-SMGS).

Jak przetransportować towary z Chin do Polski?

Ogólnie dostępne są trzy drogi: kolejowa, morska oraz powietrzna. Towary z Chin do Polski płyną na statku około 30-42 dni. Jest to także najtańsza metoda transportu dużych ilości towarów. Przesyłki drogą kolejową dotrą do Polski w przeciągu 10-17 dni. Najdroższą i najszybszą opcją jest wybranie frachtu lotniczego – do maksymalnie kilku dni. Wybór metody zależy od typu towaru i jego ilości, a także pilności przesyłki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.