aktualności |
ponad rok temu
16.10.2020 Informacja prasowa komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Importer to ten, kto sprowadza produkty zza granicy (spoza wspólnotowego obszaru celnego) do danego kraju w celu ich sprzedaży. Wielu importerów decyduje się sprowadzać towary z Chin, będącymi de facto fabryką świata. Na co powinien zwrócić uwagę taki importer? Jak zacząć import z chin - wyjaśniamy w poradniku krok po kroku.
Jedną z najważniejszych kwestii, nieważne skąd się importuje, jest posiadanie odpowiedniego statusu. Przedsiębiorcy dokonujący importu zobowiązani są do posiadania numeru EORI. Wniosek o nadanie EORI składa się internetowo. Należy założyć konto na stronie puesc.gov.pl, a następnie przesłać wniosek. Uzyskanie numeru jest bezpłatne.
Importując towary z Chin, zawsze należy pamiętać o obowiązkowym opłaceniu cła. Aktualne stawki celne znajdują się w systemach ISZTAR oraz TARIC i warto je uprzednio sprawdzić, nim zamówienie zostanie złożone. Oprócz stawek, podane są tam informacje o ograniczeniu w imporcie oraz eksporcie, podstawy prawne z komentarzem i tym podobne. W danej pozycji produktowej należy przyjąć stawkę celną odpowiednią dla Erga Omnes, czyli stawkę dla krajów trzecich. W przypadku, gdy danego produktu dotyczą cła antydumpingowe, jest to zaznaczone na liście krajów.
Import towarów do Polski wiąże się z pokryciem cła i podatku VAT. Cło oblicza się dodając do siebie wartość celną oraz transport towaru poza Unią. Tą sumę należy pomnożyć przez wartość stawki celnej. Przy VAT podstawą są: należność celna, wartość celna, a także transport towaru poza i po UE. Wartości trzeba dodać, a sumę przemnożyć przez odpowiednią wysokość VAT. W ten sposób uzyskuje się należności skarbowe. Należności celno-skarbowe to z kolei suma należności celnych oraz skarbowych.
Sprowadzany towar powinien być zgodny z dyrektywami, określającymi między innymi ich cechy. To, czy do importu wybranego produktu potrzebujesz certyfikatu, sprawdzisz w systemie taryfy celnej. Przy pozycji produktów są odnośniki do dyrektyw, z którymi należy się zaznajomić. Wiele kategorii produktów musi mieć np. oznaczenie CE. Warto pamiętać, że niektóre artykuły muszą mieć dołączoną instrukcję obsługi.
Przed importowaniem towarów z Chin należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim zaleca się ostrożnie wybierać dostawców – powinni pozytywnie przejść weryfikację. Audyt fabryki także jest wskazany, szczególnie do dużych zamówień. Dla zabezpieczenia całej operacji, należy z dostawcą podpisać umowę handlową w języku chińskim. Do odprawy celnej są Ci potrzebne prawidłowo wypełnione dokumenty, takie jak Commercial Invoice (faktura handlowa), Packing List (specyfikacja towaru) oraz list przewozowy (Bill of Lading/Air Waybill/CIM-SMGS).
Ogólnie dostępne są trzy drogi: kolejowa, morska oraz powietrzna. Towary z Chin do Polski płyną na statku około 30-42 dni. Jest to także najtańsza metoda transportu dużych ilości towarów. Przesyłki drogą kolejową dotrą do Polski w przeciągu 10-17 dni. Najdroższą i najszybszą opcją jest wybranie frachtu lotniczego – do maksymalnie kilku dni. Wybór metody zależy od typu towaru i jego ilości, a także pilności przesyłki.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |