› FIRMY
› ARTYKUŁY

Innowacyjność i konkurencyjność - Miasto współpracuje z EUHE

aktualności ponad rok temu    1.10.2013
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 6 / 83%
A A A
Innowacyjność i konkurencyjność - Miasto współpracuje z EUHE

Gmina Miasto Elbląg w partnerstwie z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Elbląską realizuje projekt pn. „Wzrost innowacyjności i konkurencyjności elbląskich MŚP poprzez tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry” dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw.

Głównym celem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności 2 przedsiębiorstw z sektora MŚP, z województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry. Rekrutacja do projektu trwała od początku 2011 r. do kwietnia 2012 r. Powyższy proces uwzględniał zasadę równych szans, w tym równości płci. Do etapu rekrutacji wysoko wykwalifikowanej kadry mogli przystąpić specjaliści: doktorzy, doktorzy hab. oraz inżynierowie z bogatym doświadczeniem praktycznym (5 lat), którzy musieli być zatrudnieni w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie, przez okres co najmniej 2 lat poprzedzających oddelegowanie do beneficjenta pomocy. W ramach projektu zakwalifikowane małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymują dofinansowanie na pokrycie kosztów zatrudnienia kadry, w wysokości 50% całkowitych wydatków. Do projektu przystąpiły dwie firmy: OPEGIEKA Sp. z o.o. z Elbląga oraz ITM Sp. z o.o. z Olsztyna. W ramach realizacji projektu zatrudniono 5 specjalistów kadry wysoko wykwalifikowanej.

Charakterystyka przedsiębiorstw biorących udział w projekcie:

- OPEGIEKA Sp. z o.o. - Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno – Kartograficzne, to jeden z polskich liderów branży geodezyjno-informatycznej o ponad sześćdziesięcioletniej tradycji. Przedsiębiorstwo prowadzi prace badawczo-rozwojowe, inwestuje w innowacyjność oraz współpracuje z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Szczególne miejsce w ofercie firmy OPEGIEKA zajmują systemy wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną, systemy wspomagające podejmowanie decyzji, systemy elektronicznego obiegu dokumentów i zadań oraz portale internetowe. Firma specjalizuje się w technologiach masowego przetwarzania danych i zasobów cyfrowych, związanych z budową baz danych jak również zastosowaniach systemów informatycznych w opracowaniach geodezyjnych, kartograficznych i fotogrametrycznych. Przedsiębiorstwo zatrudnia w ramach realizacji projektu trzech specjalistów.

- Firma ITM Sp. z o.o. posiada dziesięcioletnie doświadczenie w pracy programistycznej. Firma tworzy oprogramowania ukierunkowane na klienta. Systemy sterujące produkcją i handlem są przystosowane do pracy w dowolnym przedsiębiorstwie, przez co usprawniają, a także przyspieszają i obniżają koszty działalności firmy. Przedsiębiorstwo współpracuje z firmami o różnej specyfice działalności z Polski i Europy. Szczegółowe miejsce w ofercie ITM zajmuje platforma Business Intelligence. Jest to nowoczesny system analityczny określany ogólnym terminem Business Intelligence. Systemy te w intuicyjny sposób pozwalają podłączyć się do dowolnego źródła danych, wydobyć dane związane z produkcją, podłączyć się do systemu finansowo-księgowego i zaprezentować dowolne zestawienie tych danych, zarówno w postaci tabel, jak również w formie graficznej na przykład za pomocą kokpitów menadżerskich. Firma ITM Sp. z o.o., w ramach realizacji projektu, zatrudniała dwóch specjalistów.

Dnia 30 czerwca 2013 roku firma ITM Sp. z o.o. z Olsztyna, zgodnie z umową o dofinansowanie tymczasowego zatrudnienia, zakończyła swój udział w projekcie. Poprzez roczną współpracę pomiędzy sektorem biznesu, a sektorem nauki, w przedsiębiorstwie ITM wdrożono dwa rozwiązania innowacyjne.

Współpraca pomiędzy sektorem nauki i sektorem przedsiębiorczości układa się na bardzo wysokim poziomie, skutkując wymianą wiedzy, doświadczeń i intensywnym wprowadzaniem nowych technologii i innowacji. Dzięki przystąpieniu do realizacji projektu, przedsiębiorstwa uzyskały wykwalifikowanych pracowników, którzy działają w obszarze badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji firmy.

Tekst i fot.: UM Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.