› FIRMY
› ARTYKUŁY

Inwestycje przeciwpowodziowe w okolicach Elbląga na zaciągniętym hamulcu

aktualności 4 miesiące temu    15.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Ćwiczenia przeciwpowodziowe przy ul Mazurskiej w Elblągu, 14 października 2017 r.Ćwiczenia przeciwpowodziowe przy ul Mazurskiej w Elblągu, 14 października 2017 r. fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Wody Polskie odpowiadają na interpelację Jacka Protasa dotyczącą działań przeciwpowodziowych w okolicach Elbląga.  Gospodarstwo pisze o 100 mln zł inwestycji, jednak nie dotyczą one Żuław Elbląskich. Tymczasem kilka lat temu, w pierwszym etapie programu żuławskiego, zrealizowano projekty za ponad 520 mln zł, z czego tylko Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu i miasto Elbląg wykorzystały 110 mln zł. Dziś nakłady finansowe są dramatycznie mniejsze.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni taką sytuacją. Program przeciwpowodziowy w zasadzie stanął w miejscu. Zaniechania inwestycyjne mogą przynieść bardzo opłakane skutki w perspektywie najbliższych lat

– mówi Jacek Protas.

W poprzednim  etapie programu skala inwestycji była pięć razy większa. Wydano ponad 520 mln zł, z czego tylko dawny Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i miasto Elbląg zainwestowały ponad 110 mln zł (odpowiednio 69,2 mln zł i 42,3 mln zł). Pozwoliło to na realizację 24 inwestycji przez Żuławski Zarząd ( m.in. system przeciwpowodziowy brzegu rzeki Elbląg, wały czołowe jezioro Drużno i 13 stacji pomp) oraz dwa duże projekty przez miasto, także dotyczące rzeki Elbląg.

Obecnie w ramach drugiego etapu programu żuławskiego Wody Polskie chwalą się takimi inwestycjami jak m.in. przebudowa ujścia Wisły, budowa wrót sztormowych na rzece Tudze. Szkopuł w tym, że nie są to działania realizowane na obszarze Żuław Elbląskich. W międzyczasie instytucja wydała aż 17 mln zł na zakup 200 nowoczesnych aut typu SUV marki Hyundai.

Nie ma nakładów na potrzebne prace przeciwpowodziowe, jednak na zakupie aut Wody Polskie nie oszczędzały mimo, że na rynku są tańsze modele

– komentuje Jacek Protas.

Dopiero na etapie koncepcyjnym jest projekt zbiornika retencyjnego dla Elbląga.

W ramach przygotowania do realizacji kolejnych zadań inwestycyjnych została przygotowana dokumentacja na regulację i budowę zbiorników retencyjnych dla ochrony Elbląga przed powodzią - na Srebrnym Potoku (koszt inwestycji. ok. 31 mln zł) oraz zbiornika retencyjnego Dębica – (koszt inwestycji ok. 2,2 mln zł). Trwają prace koncepcyjne nad montażem finansowym realizacji inwestycji

 –  czytamy w odpowiedzi na interpelację posła.

Link do interpelacji i odpowiedzi: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=29333

 Piotr Pasternak, Biuro posła na Sejm RP Jacka Protasa

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gość
4 miesiące temu ocena: 67%  1
Brać za dupę osadzonych i zagonić do roboty przy rowach melioracyjnych.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.