› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

aktualności ponad rok temu    15.09.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

To proste! Przygotuj się do niej! Przyłóż się do tego zadania jak do dobrze odrobionej pracy domowej. A teraz, krok po kroku, jak to zrobić.

Najważniejsze, to poznać swojego pracodawcę. Zbierz o nim, jak najwięcej informacji, po pierwsze odwiedzając stronę internetową firmy. Dowiedź się, jaki jest profil działalności firmy, jakie oferuje usługi, poznaj produkty. Twój research możesz pogłębić, przeglądając portale skupiające profesjonalistów, takie jak LinkedIn czy Golden Line.

Tak przy okazji... Sprawdź własny wizerunek na portalach społecznościowych. Zacznij od właściwych ustawień polityki prywatności na Facebooku. Mając otwarty status swojego profilu, pamiętaj, że wszelkie udostępniane przez ciebie informacje czy zdjęcia (łącznie z tymi 'imprezowymi') będą dostępne także dla osoby prowadzącej rekrutacje i twojego przyszłego pracodawcy. Czasami mogą one negatywnie wpłynąć na twój wizerunek zawodowy. Jednocześnie zweryfikuj spójność informacji zawartych w CV z tymi umieszczonymi na LinkedIn czy Golden Line.

Kolejną czynnością powinno być zastanowienie się bądź zebranie informacji o najczęściej zadawanych pytaniach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz ich poszukać poprzez wyszukiwarkę Google. Z pewnością wiele z nich dotyczyć będzie stanowiska pracy, na które aplikujesz, zatem trzeba dokładnie przeanalizować ofertę pracy i zastanowić się nad możliwymi pytaniami dotyczącymi kompetencji istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Przede wszystkim zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Znajomość samego siebie jest niezwykle cenna, stanowi również ważną informację o tobie dla pracodawcy. Będąc przygotowanym, nie musisz obawiać się pytań o swoje słabe strony. Każdy ma wady. Naucz się jednak o nich mówić, przekuwając je ostatecznie na język korzyści. Zastanów się również nad swoimi osiągnięciami i to zarówno tymi na polu zawodowym, jak i prywatnym. Jednocześnie zadbaj o to by dobrze 'nauczyć' się własnego CV.

Przed udaniem się na rozmowę o pracę warto przećwiczyć swoje 'wystąpienie' przed lustrem. Zadbaj o spójność i zwięzłość swoich wypowiedzi. Popracuj nad językiem korzyści. Pamiętaj także, żeby nie wypowiadać niepochlebnych opinii o swoich poprzednich pracodawcach.

Warto pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, padnie pytanie o zarobki. Przygotuj się do niego poprzez sprawdzenie zestawień płacowych dla podobnych bądź tożsamych stanowisk pracy. Poza tym ty także możesz zadawać pytania swojemu przyszłemu pracodawcy, zatem zawczasu je sobie przygotuj. Mogą one dotyczyć możliwości awansu czy systemu przewidywanego premiowego.

Dzień przed rozmową przygotuj sobie strój, w którym zaprezentujesz się podczas interwiev. Powinien on być formalny i jednocześnie wygodny. Zadbaj o jego czystość i schludność. Nie przesadź z dodatkami. Dalszych informacji dotyczących ubioru uzyskasz wyszukując informacji na temat dress code'u obowiązującego dla danej branży.

Na spotkanie przyjdź punktualnie i koniecznie wyłącz telefon. Pamiętaj, żeby się przywitać. W trakcie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą. Na zakończenie podziękuj i się pożegnaj. 

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się wysłanie maila z podziękowaniami za spotkanie oraz zawierające podsumowanie najważniejszych ustaleń. Będzie ono niewątpliwym wyróżnikiem twojej osoby na tle innych kandydatów. Zatem do dzieła!

Bądź pewny siebie, bądź sobą, trzymamy kciuki!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.