› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak działają przelewy natychmiastowe (nawet w weekend) w polskich bankach? Sprawdź!

aktualności 11 miesięcy temu    2.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak działają przelewy natychmiastowe (nawet w weekend) w polskich bankach? Sprawdź!

Potrzebujesz natychmiast przekazać środki pieniężne, a nie możesz zrobić tego osobiście? A może właśnie dzisiaj mija termin uregulowania rachunku i boisz się, że wpłata nie dojdzie na czas? Spokojnie! Z tej sytuacji możemy wybrnąć, dokonując przelewu ekspresowego.

Przelew ekspresowy to typ przelewu, który pozwala na przekazanie środków pieniężnych na konto odbiorcy w kilka minut, mimo że posiada on konto w innym banku. Co więcej, możliwość realizacji przelewu jest dostępna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Klienci szybko docenili mocne strony tej usługi. Warto zatem poznać wszystkie atuty przelewów natychmiastowych.

Jeśli chcemy zrobić zwykły przelew do odbiorcy, który posiada konto w innym banku, przelew ten zostaje zrealizowany w systemie ELIXIR. Jest to system odpowiadający za transfer środków pieniężnych pomiędzy różnymi bankami krajowymi, w polskiej walucie.

Czas, w jakim na koncie odbiorcy pojawią się pieniądze, jest uzależniony od indywidualnego harmonogramu banku, który wyróżnia trzy sesje rozrachunkowe: poranną, popołudniową
i wieczorną
.

Powyższe sesje dzielone są na wychodzące, czyli godziny, w których pieniądze zostały wysłane oraz przychodzące, a więc godziny, po których pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy.

W praktyce wygląda to następująco; przelew, który wykonamy rano, pojawi się na koncie odbiorcy po południu lub wieczorem. Natomiast przelew wykonany wieczorem dotrze na konto odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym.

Jeśli, więc zależy nam, by pieniądze na koncie odbiorcy pojawiły się w znacznie szybszym czasie, warto zapoznać się z systemami, odpowiadającymi za przelew natychmiastowy.

Jakie systemy realizujące przelewy ekspresowe mamy do dyspozycji?

Wg artykułu o przelewach natychmiastowych na zaradnyfinansowo.pl, wyróżnić możemy systemy:

  • Express ELIXIR, opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, wdrożony 2012 r.
  • BlueCash, opracowany przez firmę Blue Media, powstały w roku 2011 za zgodą NBP.
  • SORBNET2, zastępujący od roku 2013 SORBNET, który działał od roku 1996.

Różnicą pomiędzy tymi systemami jest to, że korzystając z systemu Express Elixir, przekazujemy środki pieniężne bezpośrednio na konto odbiorcy. Inaczej jest w przypadku BlueCash, który pośredniczy w przelewach, wykorzystując do tego swoje rachunki firmowe z innych banków. Mianowicie, przekazując środki pieniężne, lądują one najpierw na koncie BlueCash, a następnie BlueCash zleca przelew do naszego odbiorcy. Zarówno Express Elixir, jak i BlueCash korzystają z ograniczeń kwotowych przelewów, dlatego trzeci z systemów, czyli SORBNET2, służy do przeprowadzania wysokokwotowych rozliczeń międzybankowych. System ten nie posiada limitu środków pieniężnych.

Lista banków obsługujących najpopularniejszy z systemów - Express ElixirAlior Bank S.A., Bank BPS S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas Bank Polska S.A., Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank, neoBANK, PKO Bank Polski, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Santander Bank Polska SA, SGB-Bank S.A., T-Mobile Uslugi Bankowe dostarczane przez Alior Bank

Jak korzystać z przelewów natychmiastowych?

Jeśli chodzi o system BlueCash, przelewu dokonać możemy zarówno poprzez bankowość elektroniczną, jak i bezpośrednio na stronie Blue Media po ówczesnej rejestracji konta lub dokończenia rejestracji w trakcie wykonywanego przelewu. Chcąc zrobić przelew ekspresowy poprzez bankowość elektroniczną, bez względu na to, którym systemem operuje nasz bank, pierwsze kroki, które wykonamy, nie będą różniły się niczym od przelewu tradycyjnego.

  1. Logujemy się do bankowości elektronicznej.
  2. Klikami w zakładkę "przelewy", a następnie wybieramy "nowy przelew".
  3. Uzupełniamy dane niezbędne do realizacji przelewu.
  4. Wybieramy opcję "przelew natychmiastowy".
  5. Akceptujemy warunki przelewu natychmiastowego, jeśli bank wymaga dodatkowego potwierdzenia.
  6. Wpisujemy otrzymany kod SMS i zatwierdzamy przelew.

Warto wspomnieć również o tym, że przelew natychmiastowy można realizować także w placówce Poczty Polskiej, od poniedziałku do soboty, wykluczając dni świąteczne.

Ile kosztuje za przelew natychmiastowy?

Cena przelewu ekspresowego, standardowo wynosi 5 zł. Niektóre banki oferują swoim klientom darmowe przelewy natychmiastowe. Szczegółowy wykaz opłat za usługi bankowe, znajdziemy w Tabeli Opłat i Prowizji na stronie instytucji finansowej.

Inną kwotą charakteryzuje się przelew w systemie SORBNET2. Cena uzależniona jest od wysokości przelewu, placówki banku, jak i rodzaju konta. Przy kwocie mniejszej niż 1.000.000 zł, zapłacimy średnio 35 zł. Przy kwocie równej lub wyższej, przelew wyniesie 10 zł.

Co z realizacją przelewu w weekend?

Otóż to kolejny z atutów przelewów natychmiastowych. Operacje zlecone w weekend lub święta są również od razu realizowane. Zatem, kiedy zapomnimy zapłacić rachunek, którego ostateczny termin zapłaty przypada na sobotę lub niedzielę, wykonując przelew ekspresowy, środki zostaną przekazane na czas. Realizując zwykły przelew, odbiorca otrzymałby środki dopiero w najbliższym dniu roboczym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.