› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Jak handlować indeksami giełdowymi? 4 Praktyczne porady!

aktualności ponad rok temu    12.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Jak handlować indeksami giełdowymi? 4 Praktyczne porady!

Handlowanie kontraktami CFD na indeksy giełdowe umożliwia spekulowanie kursem cen akcji bez konieczności ich posiadania.

Inwestorzy cenią sobie handel kontraktami CFD na indeksy giełdowe ( dowiedz się więcej o kontraktach CFD: https://www.xtb.com/pl/edukacja/czym-jest-handel-cfd) ze względu na wysokie dźwignie finansowe, niewielkie marże pobierane przez brokerów, a także niski próg wejścia, bez konieczności posiadania dużej ilości kapitału. Poniżej znajdziesz 4 praktyczne rady dotyczące skutecznego handlowania indeksami giełdowymi.

1. Zawsze weryfikuj stosunek ryzyka do potencjalnego zysku
 

Kontrolowanie ryzyka oraz weryfikowanie go z potencjalnym zyskiem stanowi jeden z fundamentalnych wskaźników ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Stosunek ten determinowany jest przez wiele zmiennych, spośród których kluczowymi są indywidualne cechy inwestora – m.in. jego podatność na ryzyko oraz doświadczenie. Stosunek ryzyka do zysku powinien być obierany wedle obecnej rynkowej sytuacji i nie może przekraczać 1:3 w przypadku początkujących traderów oraz 1:5 dla bardziej zaawansowanych inwestorów.

2. Miej plan inwestycyjny
 

„Jeżeli nie wiemy, gdzie idziemy, to tam nie dojdziemy”. Plan inwestycyjny to podstawa udanego długoterminowego handlu indeksami giełdowymi. W ramach planu inwestycyjnego należy uwzględnić m.in.:

 • sposób, w jaki inwestor będzie wykorzystywał dźwignię finansową,

 • taktykę inwestowania środków w indeksy giełdowe,

 • sposób zarządzania ryzykiem,

 • wysokość kapitału inwestowanego w każdej realizowanej transakcji,

 • docelowy zysk i poziom ochrony przed stratą (Take Profit i Stop Loss).

3. Za wszelką cenę zabezpieczaj swój kapitał
 

Ze względu na lewary finansowe, inwestor, by wejść na rynek indeksów giełdowych, nie musi inwestować dużych kwot. Dźwignia finansowa jest jednak toporem obosiecznym, ponieważ mnoży zarówno zysk, jak i straty. Dlatego też trader powinien rozpoczynać swoją przygodę z instrumentami pochodnymi w sposób ostrożny i bezwzględnie kontrolować dźwignię finansową. Pamiętaj, że nie liczy się tylko to, jak wiele zyskałeś, ale także, jak mało ryzykowałeś, by odnieść sukces.

4. Nie daj emocjom przejąć nad Tobą kontroli
 

Emocje to zły doradca. Staraj się wyłączyć lub zacząć kontrolować swoje emocje. Tylko dzięki chłodnemu podejściu i umiejętnym kalkulacjom będziesz w stanie minimalizować ryzyko inwestycyjne. Podstawową emocją towarzyszącą inwestowaniu jest strach. Traderzy szczególnie mocno boją się likwidowania pozycji w celu minimalizacji ponoszonych strat. By ograniczyć szkody wywołane przetrzymywaniem pozycji, powinieneś używać narzędzia Stop Loss, które likwiduje pozycję, gdy ta zejdzie poniżej konkretnej wartości.

Podobnie ze zbytnią chciwością, która powoduje, że inwestorzy zbytnio przytrzymują pozycje do momentu, w którym zaczynają tracić na wartości, uniemożliwiając tym samym wygenerowanie im maksymalnego zysku. W takim przypadku pomocnym okazuje się narzędzie Take Profit, które pozwala na ochronę kapitału poprzez automatyczną likwidację pozycji po osiągnięciu przez nią odpowiednio wysokiej, zdefiniowanej uprzednio wartości.

Więcej o handlu indeksami giełdowymi przeczytasz w artykule przygotowanym przez brokera XTB.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jarrow
ponad rok temu 1
Najlepiej wogóle nie wchodzić na GPW a zwłaszcza Polską. Kończy się to samobójstwem albo długami do końca życia.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.