› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Jak inwestować w złoto?

aktualności ponad rok temu    11.06.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Inwestowanie w złoto nie wymaga zdobycia szerokiej wiedzy w tym temacie, jak to jest w przypadku inwestycji chociażby na giełdzie. Złoto jest szlachetnym, cennym kruszcem znanym na całym świecie, dlatego można je sprzedać po takiej samej cenie w Polsce, jak i w Chinach czy w Stanach Zjednoczonych. Inwestowanie w złoto pomaga chronić kapitał przed utratą realnej wartości i dodatkowo stwarzać warunki do wypracowania zysków z takiej inwestycji. Złoto zyskuje na wartości w momencie, gdy społeczeństwo traci zaufanie do pieniądza drukowanego. Według opinii ekspertów, w dłuższej perspektywie czasu złoto nigdy nie traci na wartości, nawet w przypadku wysokiej inflacji panującej w kraju. Dlatego warto rozważyć możliwość dokonania takiej inwestycji. Jak tego dokonać?

Inwestowanie w złoto fizyczne

Inwestycje w złoto można podzielić na dwa główne rodzaje. Można inwestować w złoto fizyczne, istniejące, albo w certyfikaty, które poświadczają nabycie złota, którego inwestor fizycznie nigdy nie będzie miał w swoich rękach. Najlepiej inwestować w pierwszy wspominany sposób, kupując sztabki lub złote monety, ponieważ w tym przypadku nie będziemy ponosili ryzyka, że instytucja wydająca certyfikaty na złoto przestanie istnieć, a my pozostaniemy z pustymi rękami.

Najlepiej inwestować w złote monety i sztabki

Kupowanie złotej biżuterii, złoconych figurek, czy zastawy stołowej nie będzie miało stricte wymiaru inwestycyjnego. Co innego, jeśli decydujemy się na dokonanie zakupu złotych sztabek lub monet.

Jeśli chodzi o złote monety, nieco ryzykowne jest kupowanie numizmatów, ponieważ w pierwszej kolejności mają one wartość kolekcjonerską, a nie inwestycyjną. Lepiej więc decydować się na złote monety bulionowe i markowe sztabki. Chcąc dokonać niewielkiej inwestycji w złoto, dobrym rozwiązaniem będzie zakup monet bulionowych, najczęściej o wadze zbliżonej do jednej uncji. Takie monety są numerowane i można szybko je zbyć. Powszechnie wykorzystywane są one właśnie w formie inwestycyjnej. Najlepiej kupować monety bulionowe będące reprezentantem jednego z rodzajów:

  • Krugerrand - moneta z RPA, o stopie 0.917,
  • Maple Leaf - moneta z Kanady, o stopie 0.9999, czyli 24 karaty,
  • American Eagle - moneta z USA, o stopie 0.917,
  • Suweren - moneta z Wielkiej Brytani, o stopie 0.917,
  • Wiener Philharmoniker - moneta z Austrii, o stopie 0.9999

Dla większych inwestorów polecane są złote sztabki, o różnej wadze liczonej w uncjach. Takie sztabki najlepiej przechowywać w depozytach bankowych.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.