› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jak połączyć Zatorze z miastem? Są nowe, nietypowe pomysły

aktualności ponad rok temu    4.12.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 6 ocen 8 / 88%
A A A
Jak połączyć Zatorze z miastem? Są nowe, nietypowe pomysły fot. Konrad Kosacz

Miał być wiadukt naziemny, który połączy Zatorze z resztą miasta. Radny SLD Sławomir Kula proponuje wiadukt pod torami. Miasto natomiast myśli o przebiciu się z ul. Akacjowej do ul. Lotniczej. Pomysły są różne, ale wykonania nadal brak. Zatorzanie nadal żyją za szlabanem i torami.

- Różne są pomysły ale na pomysłach się kończy. Radni różne rzeczy wymyślają, często fantastyczne. A władza zawsze mówi, że pieniędzy brak – komentuje Jakub Leśniewski, mieszkaniec Zatorza.

W ten pomysły komunikacji Zatorza z resztą miasta wpisał się ostatnio także radny Sławomir Kula (SLD), który proponuje budowę wiaduktu... pod torami. Widział takie rozwiązanie w Krakowie.

- Na przestrzeni ostatnich lat opracowano (oczywiście nie za darmo) cztery propozycje wiaduktu łączącego dzielnicę z miastem. Ostatecznie „wygrała” koncepcja w ciągu ulicy Lotniczej jako najtańsza - 26 mln (myślę, że realnie ponad 30 mln ) i powodująca najmniejsze perturbacje komunikacyjne kolei w czasie budowy – pisze radny Sławomir Kula. - Kilka lat temu miałem okazję być w Krakowie i jechać ulicą Lubicz, na pewnym odcinku jest ona obniżona a nad nią zawieszony jest stalowy wiadukt kolejowy na charakterystycznych kamiennych kolumnach. Korzystając z wyszukiwarki internetowej dotarłem do informacji o tym miejscu.

Okazuje się że jest to budowla określana mianem „Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy” wykonano ją w latach 1896-1898, jako pierwsze skrzyżowanie dwupoziomowe szlaków komunikacyjnych w Krakowie. W 2006 roku dokonano modernizacji obiektu, inwestycja zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2006”. Ułożone są na niej nie jak w Elblągu trzy torowiska, a cztery. Nie wiem dlaczego opracowujący koncepcje tak kurczowo trzymają się idei wiaduktu drogowego, czy nie tańszy, szybszy w budowie, bez wykupów i wywłaszczeń działek, byłby przekop w ciągu Lotniczej i wiadukt kolejowy ? Jak widać rozwiązanie takie zastosowano w Krakowie 115 lat temu i funkcjonuje ono do dziś. Tą ideą posłużono się też przy budowie Zielonej Drogi w Gdańsku w 2012 roku.

Koncepcja obniżenia ul. Lotniczej i zbudowania wiaduktu kolejowego nabiera sensu w świetle planowanego połączenia tej ulicy z ulicą Akacjową, przez tereny byłego, 14 Batalionu Remontu Lotnisk. W momencie utworzenia tego połączenia odpada konieczność dostosowania wysokości przejazdu pod wiaduktem do pojazdów wielkogabarytowych, które do zakładów i przedsiębiorstw na Zatorzu z powodzeniem mogłyby dojechać tym właśnie połączeniem. Czy to dobry pomysł? Czy tańszy? Czy spełni oczekiwania? Czy realny do realizacji (wody gruntowe)? Tego nie wiem, na te pytania powinni odpowiedzieć fachowcy. Ale pomysł Teodora Talowskiego wydaje się być trafny - dodaje radny Kula.

Nic nie wskazuje jednak na to, aby samorząd miejski rozpoczął realizację budowy wiaduktu na Zatorze, w jakiejkolwiek formie – naziemnej czy pod torami. W budżecie na 2014 r. raczej nie znajdą się środki na taką inwestycję.

- W budżecie miasta na rok 2013 nie zapisano żadnych kwot na budowę wiaduktu. Czy znajdą się na to środki w budżecie na 2014? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ projekt budżetu jest dopiero przygotowywany – wyjaśnia Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta miasta.

Czy to oznacza, że mieszkańcy Zatorza będą zmuszeni nadal jeździć do miasta przez przejazd kolejowy? Niekoniecznie. Miasto ma plan alternatywny. Jednak do tego potrzebny jest… inwestor.

- Miasto planuje połączenie ul. Lotniczej z Akacjową, to podniosłoby atrakcyjność terenów inwestycyjnych po jednostce wojskowej (przy Lotniczej), ale i zapewniłoby możliwość dojechania na Zatorze od strony ronda Kaliningrad. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które całkowicie rozwiązuje problem mieszkańców Zatorza, choć na pewno ułatwiłoby dotarcie na tę dzielnicę – wyjaśnia Rafał Maliszewski.

Jak informuje biuro prasowe prezydenta, została już opracowana koncepcja, zakładająca połączenie terenów inwestycyjnych przy ul. Lotniczej z ul. Akacjową oraz został wytyczony przebieg tego odcinka. Na podstawie istniejącego planu miejscowego, na tym terenie można prowadzić działalność przemysłową, produkcyjną lub usługową.

Dalsze prace nad połączeniem ulic Lotniczej i Akacjowej, są uzależnione od pojawienia się inwestora, który zechce prowadzić działalność na tym terenie. W tej chwili miasto prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami zainteresowanymi rozpoczęciem działalności na tym terenie.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ cuś podobnego
ponad rok temu ocena: 33%  6
Wiadukt to budowla która biegnie NAD czymś, natomiast coś co biegnie POD czymś to tunel. Nie ma czegoś takiego jak wiadukt POD czymś... Później dzieci czytają artykuły i tak się uczą stosować błędnych określeń.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
ponad rok temu ocena: 50%  5
Zlikwidować PKP i niebedzie problemu z dworca zrobić targi rybne
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tunel
ponad rok temu ocena: 0%  4
.......wiadukt podziemny , cóż to jest?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maz
ponad rok temu ocena: 0%  3
najprościej jest zbudowanie ronda zamiast szlabanów z pierwszeństwem przejazdu dla pociągów i ustawieniem znaków ostrzegawczych dla wjeżdżającego pociągu na rondo- prawda jakie to proste wręcz genialne.zaznaczam swoj patent na to rozwiązanie
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Długonosy
ponad rok temu ocena: 43% 2
Ja poszedłbym dalej: Pociągi też powinny jeździć wokół tego ronda i powinny przestrzegać przepisu, że pojazd znajdujący się na rondzie ma zawsze pierwszeństwo :-D
~ Wowka
ponad rok temu ocena: 44%  1
Panie Kula w styczniu 2012 roku na łamach innej gazety ukazał się tekst mojego autorstwa pod tytułem „ Jest piaty wariant” Pisałem w nim, że dużo łatwiej i taniej byłoby wybudować tunel pod torami niż wiadukt polecam.
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.