› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Jak poprawić efektywność pracownika i zadbać o jego zdrowie?

aktualności 5 miesięcy temu    31.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Jak poprawić efektywność pracownika i zadbać o jego zdrowie?

Nawet największy zapał do pracy może zostać zniwelowany przez zmęczenie organizmu. Raporty dotyczące efektywności zatrudnionych wskazują na bezpośredni związek kompleksowo wyposażonego stanowiska pracy z efektywnością i zadowoleniem z wykonywanej pracy.

Kluczowym pojęciem w tematyce odpowiednich warunków pracy biurowej jest ergonomia. Z raportu Loundhose na rok 2016 wynika, że ponad połowa badanych pracowników wprost powiązała niedostosowane do ich potrzeb stanowiska pracy z niską produktywnością każdego dnia. Tegoroczna ankieta dotycząca efektywności w Wielkiej Brytanii wykazała, że czas wykorzystany wyłącznie na efektywną pracę to zaledwie trzy z ośmiu godzin. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest szybkie zmęczenie fizyczne.

Brakuje ergonomicznych miejsc pracy

Trudno o pełne skupienie w pracy, skoro – według danych TNS Polska – 9 na 10 pracownikom biurowym doskwiera ból związany z niewłaściwą postawą przy biurku. Chociaż pojęcie ergonomii sięga XIX wieku, jeszcze dekadę temu tylko 1% stanowisk w polskich firmach mogło poszczycić się mianem w pełni ergonomicznych (badania Ergotest 2008). Obecnie sytuacja nieco się poprawiła, jednak nadal zespół cieśni nadgarstka jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości osób pracujących przy komputerze. Do tego doliczyć należy bóle pleców, nadwerężony kręgosłup oraz barki. Zbytnie zginanie kończyn grozi niedokrwieniem, a w firmach, gdzie pracuje się na stojąco, nietrudno o żylaki. To poważne konsekwencje, które rzutują na całe życie, nie tylko zawodowe. Na szczęście można skorzystać z oferty salonu z wyposażeniem dla biur, np. firmy AJ Produkty, żeby dobrać krzesła czy biurka przyjazne zasadom ergonomii.

Co daje ergonomia?

Niewłaściwa postawa wpływa na osłabienie pomysłowości i prowadzi do szybkiego znużenia. Człowiek szybciej traci energię, która – zamiast na rozmyślanie o nowych rozwiązaniach – marnowana jest na radzenie sobie z bólem kręgosłupa. Wygodne biuro to zatem większe skupienie. Kiedy krzesło skrzypi, szuflada na klawiaturę nie chce się wysunąć, a lampka na biurku nieustannie mruga, trudno zachować koncentrację.

Tymczasem już odpowiednio dobrany fotel czy podnóżek mogą pobudzić innowacyjność pracowników. Jeżeli pracownik może wyregulować wysokość i kąt nachylenia fotela obrotowego, a właściwie umiejscowione źródło światła nie jest niczym przysłaniane, łatwiej o skupienie i szybsze wykonanie zadania. Oprócz wspomnianych korzyści dla zdrowia pracowników, ergonomiczne biuro wpłynie także na efektywność działania całej firmy.

Korzyści z zespołu, który jest zadowolony ze stanowiska pracy, a przez to ma lepsze samopoczucie, jest zatem wiele. Brzmi to nieprawdopodobnie, jednak wystarczy zastanowić się, jak często myśl o pójściu do pracy, gdzie przez osiem godzin trzeba będzie siedzieć na fotelu bez podłokietników i z zepsutym kółkiem niwelowała dobry nastrój na początku dnia. Nawet premia finansowa nie zmieni nastroju pracownika, jeśli jego codzienne otoczenie będzie nieprzyjazne. Czasami potrzebna jest poważna reorganizacja, kiedy indziej może wystarczyć zakup podpory przedramienia, aby zmniejszyć obciążenie nadgarstka.

Przyjazna przestrzeń i swoboda ruchu

Jeśli biuro jest dopiero w fazie projektu, warto zadbać o kilka aspektów poprawiających produktywność pracowników. Jednym z nich jest otoczenie stanowiska pracy. Warto zadbać o dużą ilość światła, która ożywi zespół. W koncentracji i skutecznym działaniu pomaga również czystość, dlatego należy uwzględnić miejsce na pojemniki do segregacji odpadów. Dobry nastrój wspomagają też rośliny, które filtrują powietrze, dostarczają tlenu, a przy okazji nadają miejscu pracy mniej oficjalnego charakteru. Pracownik musi mieć też trochę miejsca, aby co jakiś czas (najlepiej co godzinę) móc wstać od komputera i rozciągnąć ciało. Kilka wymachów rąk i nóg czy proste ćwiczenia kręgosłupa mogą utrzymać wysoką efektywność pracy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 12 prac Asterixa.
5 miesięcy temu 1
POstawić urzędasowi leżankę koło biurka (a może na odwrót), bo w tych departamentach które stworzyli platformowcy są zarobieni.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.