› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jak poprawnie przygotować zaświadczenie płatnika składek Z-3b

aktualności 4 miesiące temu    22.07.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak poprawnie przygotować zaświadczenie płatnika składek Z-3b

Druki i formularze księgowe oraz podatkowe, mają swoje specyficzne wymogi oficjalnych dokumentów. Aby przygotować je poprawnie, podatnik powinien znać nie tylko obowiązujące go przepisy z ustaw, ale również dokładnie czytać instrukcje wypełnienia dokumentu Z-3b oraz zawarte w nim pouczenie. Na co organy zwrócą szczególną uwagę?

Główne zasady wypełnienia formularza Z-3b

W pierwszej kolejności, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na prawo do wypełnienia zaświadczenia dla osób:

 • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą;
 • współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą;
 • duchownych.

I tłumaczy, że zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b, służy do wnioskowania o ustalenie prawa do zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Instrukcja do pracy nad drukiem

Formularz Z-3b rozpoczyna się instrukcją wypełnienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na konieczność wypełnienia dokumentu WIELKIMI LITERAMI. W przypadku konieczności wyboru pola, należy zaznaczyć znakiem X. Wszystko należy przygotować czarnym lub niebieskim długopisem - nie ołówkiem. Chodzi o to, aby zachować jak największe prawdopodobieństwo, że druk zostanie wypełniony czytelnie i w sposób nie budzący żadnych wątpliwości interpretacyjnych (na przykład w przypadku osób piszących brzydko). Dodatkowo, nie ma możliwości zmiany podpisanego i złożonego formularza, a ołówek umożliwiałby teoretycznie ścieranie i dopisywanie innych informacji, dlatego został wykluczony. Znak wyboru „X” ma natomiast zapobiegać ewentualnym wątpliwościom i pomyłkom przy możliwych kropkach czy plamach na dokumencie. Jego napisanie musi być jednoznacznie oznaczone przez wypełniającego Z-3b.

Pouczenia formularza Z-3b

 1. Zgodnie z pouczeniem znajdującym się na końcu formularza Z-3b, zaświadczenie należy złożyć w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Poza sytuacją świadczenia rehabilitacyjnego, w przypadku złożenia dokumentu do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego.

 2. Poza drukiem Z-3b, bezpośrednio konieczne jest przygotowanie odpowiednich załączników określonych w rozporządzeniu w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 3. W przypadku składania wniosku o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy do sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, wnioskiem o zasiłek (który należy złożyć) jest w przypadku pierwszego zwolnienia lekarskiego Zaświadczenie płatnika składek Z-3b lub ZAS-53. Dla kolejnego zwolnienia lekarskiego za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, zaświadczenie płatnika składek Z-3b lub Wniosek o zasiłek chorobowy ZAS-53 lub wydruk zwolnienia lekarskiego otrzymanego od lekarza.

 4. W przypadku, jeżeli lekarz przekazał zwolnienie, ale nie widać go w systemie ZUS PUE, należy przekazać to zwolnienie do Zakładu Ubezpieczeń społecznych łącznie z formularzem Z-3b.

 5. W przypadku jakichkolwiek zmian w sytuacji osoby składającej wniosek po jego złożeniu do ZUS, powinna odpowiednio uzupełnić lub sprostować informacje.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.