› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Jak prawidłowo rozliczyć się z podatku w Niemczech?

aktualności 4 miesiące temu    30.07.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak prawidłowo rozliczyć się z podatku w Niemczech?

Legalna praca w Niemczech wiąże się najczęściej z koniecznością płacenia podatków u naszych zachodnich sąsiadów. Czy jednak każdy Polak musi składać roczne zeznanie podatkowe? Sprawdzamy to oraz podpowiadamy, jak prawidłowo rozliczyć podatek w Niemczech.

Niemcy to bardzo popularny kierunek wyjazdów zarobkowych Polaków. Z jednej strony nasi zachodni sąsiedzi potrzebują coraz więcej rąk do pracy, a z drugiej – do Niemiec jest po prostu blisko. Dlatego pracują tam nie tylko osoby delegowane przez swoich polskich pracodawców, wysyłane przez agencje zatrudnienia, ale również wyjeżdżające samodzielnie w poszukiwaniu zatrudnienia. Legalna praca za naszą zachodnią granicą oznacza jednak, podobnie jak w Polsce, konieczność płacenia podatków.

- Należy wiedzieć, że w Niemczech mamy dwa typy rozliczeń. Mówimy o ograniczonym i nieograniczonym obowiązku podatkowym. Pierwszemu podlegają osoby, które pracowały w Niemczech nie dłużej niż 183 dni i w tym przypadku nie można skorzystać z żadnych ulg podatkowych. Natomiast obowiązek nieograniczony dotyczy osób pracujących u naszych zachodnich sąsiadów powyżej 183 dni i to już pozwala obniżyć zobowiązanie podatkowe dzięki różnym ulgom – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującą się w zwrotach podatku z Niemiec.

Formalności po przyjeździe do Niemiec

Odpowiednie formalności związane z pobytem i sprawami urzędowymi warto załatwić zaraz po przyjeździe do Niemiec. Ten problem znika, gdy do pracy za naszą zachodnią granicą wysyła agencja zajmująca się wyszukiwaniem pracowników. Wtedy zwykle jej przedstawiciele pomagają załatwić wszystkie formalności. Za to osoby wyjeżdżające samodzielnie muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po przyjeździe do Niemiec należy zameldować się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy odpowiednim do miejsca zakwaterowania. Dzięki temu Finanzamt (niemiecki Urząd Skarbowy) określa, od kiedy dana osoba przebywa i pracuje na terenie Niemiec. Na początku pobytu należy także uzyskać z Finanzamt indywidualny numer podatkowy (Identifikationsnummer). To numer podobny do naszego NIP-u i jest niezbędny do rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Każda zmiana zamieszkania wiąże się z obowiązkiem wymeldowania z poprzedniego miejsca i zameldowania w nowym.

Kiedy trzeba się rozliczyć z niemieckim fiskusem?

Nie zawsze trzeba rozliczać się samodzielnie z niemieckim Urzędem Skarbowym i składać roczną deklarację podatkową. Niekiedy wystarczy tylko to, że pracodawca odprowadza składki na poczet podatku co miesiąc. Czasami jednak samodzielne rozliczenie jest konieczne. Ma to miejsce, gdy podatnik otrzyma wezwanie z Finanzamt do rozliczenia, gdy chce odzyskać nadpłacony podatek, małżonkowie mają klasę podatkową 3 i 5, gdy podatnik był zatrudniony u kilku pracodawców, oprócz wynagrodzenia osiągnął dodatkowe dochody lub świadczenia powyżej 410 euro rocznie, małżonkowie rozwiedli się albo konieczne jest ustalenie kwoty wolnej od podatku na cele edukacyjne.

W Niemczech można się rozliczać za 4 lata wstecz. Deklarację za 2018 rok należy złożyć do 31 lipca 2019 roku. Gdy jednak korzysta się z pomocy doradcy podatkowego, ten termin wydłuża się do 29 lutego 2020. Warto pilnować tych terminów, ponieważ za zwłokę naliczane są kary.

Jakie dokumenty do rozliczenia?

Aby rozliczyć się z niemieckim fiskusem, należy przygotować następujące dokumenty:

 • Lohnsteuerbescheinigung – niemiecką kartę podatkową, którą otrzymuje się od pracodawcy. Znajdują się tam między innymi informacje o wysokości zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy.
 • Lohn und gehalt Abrechnung – jeśli nie mamy karty podatkowej. To powinien być ostatni odcinek z wypłaty wraz z datą zakończenia pracy.
 • Zaświadczenie UE/EOG – z polskiego Urzędu Skarbowego na temat dochodów osiągniętych w naszym kraju.
 • Kopię dowodu osobistego/paszportu podatnika.
 • Rachunki potwierdzające koszty związane z pracą (np. bilety za dojazdy, rachunki za wynajem mieszkania itd.).

Odliczenia a zwrot podatku

Aby odzyskać część lub nawet całość zapłaconego podatku, najlepiej skorzystać z różnych odliczeń i ulg. Dzięki temu Polacy odzyskują średnio 800 euro. Oczywiście ostateczna kwota zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Od podatku można odliczyć na przykład koszty dojazdu do pracy, koszty wynajmu mieszkania, prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (jeden z małżonków musi przebywać w Polsce), koszty dodatkowego ubezpieczenia itd. Maksymalny zwrot z podatku można obliczyć, sumując Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer z karty podatkowej.

Rozliczyć podatek samodzielnie czy z pomocą?

Podatek w Niemczech można rozliczyć samodzielnie lub z pomocą specjalistów podatkowych. W pierwszym przypadku można to zrobić za pomocą różnych aplikacji lub strony internetowej ELSTER pod linkiem https://www.elster.de/eportal/start. Wymaga to jednak znajomości języka niemieckiego.

Najłatwiejsze rozwiązanie to skorzystać z usług biura podatkowego, które specjalizuje się w zwrotach podatku z Niemiec. Taką firmę łatwo znaleźć na rynku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy ma ona uprawnienia Steuerberatera (certyfikat niemieckiej Izby Podatkowej).

Prawidłowe rozliczenie podatku w Niemczech nie tylko oznacza wypełnienie obowiązku podatnika wobec tamtejszego fiskusa, ale również może pozwolić odzyskać część lub nawet całość zapłaconego podatku. Nierzadko to kilka tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.