› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak promować mały biznes w Internecie

aktualności 2 miesiące temu    11.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak promować mały biznes w Internecie

Prowadzenie firmy to nie rurki z kremem, a w dobie globalnej pandemii mali przedsiębiorcy muszą mierzyć się z dodatkowymi problemami. Nic dziwnego, że lockdown spowodował nagły wzrost aktywności biznesów w sieci. Małe i świeże firmy często nie mają środków na przetrwanie długotrwałego zamknięcia, dlatego muszą szukać nowych rozwiązań. To swoją drogą jedynie przyspieszenie istniejącego trendu, w końcu trudno wyobrazić sobie otwarcie firmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat bez choćby minimalnego promowania w sieci.

Jednak jak promować mały biznes w Internecie, gdy konkurencja jest ogromna, a nasza wiedza na ten temat znikoma? Niezależenie od tego, czy zamierzamy sami podjąć rękawicę, czy skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji, warto posiąść podstawowe informacje na ten temat. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, zawierający najważniejsze punkty, które pozwolą CI uniknąć czasochłonnych błędów i frustracji. Zapraszamy!

Czytelna i lekka strona to podstawa

Wiele argumentów przemawia za minimalistyczną stroną internetową https://www.kobosystem.pl/uslugi/strony-www/. Po pierwsze, im prostsza strona, tym będzie… tańsza. Zarówno w stworzeniu, jak i utrzymaniu. A to niebagatelny argument dla małej firmy.

Druga sprawa to czytelność. Klarowny wygląd i widoczne najważniejsze informacje gwarantują, że klient od razu dostanie to, czego szuka i nie zniechęci się w poszukiwaniu Twojej oferty. Na stronie powinno być jedynie to, co niezbędne, a szczególnie unikać należy rozpraszaczy. Tekstu powinno być nie za dużo. Przekaż ważne informacje, podziel się ciekawostkami, ale uważaj, aby nie przytłoczyć czytelnika blokiem tekstu. Niezwykle ważny jest też widoczny i łatwy w użyciu formularz kontaktowy. Zaproś klienta do rozmowy!

Po trzecie zaś, prosta strona działa szybciej. Jest to czynnik, który odnotowują wyszukiwarki, umieszczając stronę w indeksie, a przede wszystkim użytkownicy. Nikomu nie chce się czekać nawet kilku sekund na załadowanie się strony. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób oglądających Twoją stronę na telefonach (a jest to, zależnie od źródeł od 25% do nawet 50% internautów). Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystko działało sprawnie i wyglądało odpowiednio niezależnie od używanego urządzenia.

Zapoznaj się z zasadami SEO oraz SEM

Aby Twoja strona dotarła do odbiorców, musi być dostosowana do wymogów wyszukiwarek i sposobu, w jaki użytkownicy szukają usług oraz produktów. Zasady SEO (Search Engine Optimization) oraz SEM (Search Engine Marketing) pozwalają przebić się przez konkurencję. Łącząc płatną reklamę https://www.kobosystem.pl/uslugi/kampanie-adwords/ z odpowiednią budową strony, a przede wszystkim sposobem pisania treści, mamy szansę pokazać się w pierwszych wynikach na zapytania związane z naszą branżą. Dlatego warto zadbać o to na samym początku i nie tracić potem czasu na modyfikacje.

Warto pamiętać, że algorytmy Google nieustannie się zmieniają i ewoluują w kierunku używania języka naturalnego. Dlatego nie warto szprycować tekstu tysiącem słów kluczowych, lecz umieszczać je naturalnie i poprawnie gramatycznie.

Zacznij prowadzić bloga

Dlaczego to takie ważne? Bo daje miejsce, aby odpowiedzieć na pytania, które przyciągają potencjalnych klientów oraz przypodobać się wyszukiwarce. W sklepie internetowym lub opisie usług trudno będzie zmieścić popularne zapytania, a dodatkowo przekonująco zareklamować produkt. Dobry blog prowokuje do dyskusji i pozwala nawiązać kontakt z czytelnikami.

Skup się na swojej dziedzinie i podziel wiedzą, której nie można znaleźć nigdzie indziej. Wysokiej jakości treść to podstawa zaskarbienia sobie życzliwości i zaufania odbiorców. Większość blogów firmowych jest do siebie bardzo podobna i często nie odpowiada na postawione zagadnienia. W taki sposób jedynie zirytuje się czytelnika, który nie przejdzie na dalszą część strony. Postaw na jakość!

Warto przyjaźnić się z Google

Aby skutecznie promować mały biznes w Internecie, warto skupić się na lokalnym rynku. Google dostosowuje wyniki wyszukiwania do lokalizacji użytkownika, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na podkreślenie lokalizacji Twojej siedziby i zasięgu świadczenia usług. Poza tym, korzystając z narzędzie Google, zwiększamy swoje szanse na bycie znalezionym. To przede wszystkim obecność na mapach, która coraz częściej pojawia się także w wynikach na głównej stronie wyszukiwarki. Drugą kwestią jest Google Moja Firma. Wizytówka umożliwia otrzymywanie opinii, które jest drugim kluczowym czynnikiem to bycia pokazanym. Jej możliwości wciąż rosną, a dodanie co kilku dni aktualizacji zajmuje jedynie kilkanaście minut. Warto!

Media społecznościowe – nie tylko Facebook

To bardzo bezpośredni sposób interakcji z użytkownikami. Większość internautów spędza potężną część swego czasu w sieci na przeglądaniu Facebooka, dlatego zwyczajnie musisz się tam pokazać. Zastanów się jednak, do jakiego serwisu Twoje usługi pasują najbardziej. Jeżeli Tworzysz biżuterię, to obowiązkowo pokaż to na Instagramie. Usługi dla firm warto rozreklamować na Linkedinie, a produkty dla nastolatków na TikToku.

Bądź sobą

Choć brzmi to trywialnie, to powinno być podstawą. Skup się na swojej specjalizacji i nie próbuj udawać, że Twoja firma jest od wszystkiego. Klienci cenią fachowców, a dzielenie się profesjonalną wiedzą i szczerość pozwolą Ci zdobyć ich zaufanie. Łącząc to ze zrozumieniem marketingu w sieci, cierpliwością i konsekwencją możesz skutecznie wypromować mały biznes w Internecie i tym samym zdobyć nowych klientów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.