› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Jak spłacić zaległości w ZUS, czyli czy pożyczka na spłatę ZUS i US to dobre rozwiązanie?

aktualności ponad rok temu    17.04.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak spłacić zaległości w ZUS, czyli czy pożyczka na spłatę ZUS i US to dobre rozwiązanie?

Wnioskowanie o kredyt bankowy wymaga od klientów pozytywnej zdolności kredytowej. Jeśli chcemy uzyskać pieniądze dla swojej firmy musimy wykazać, że funkcjonuje ona na rynku przynajmniej pół roku. Co zrobić, jeśli potrzebujemy kredytu, a mamy zaległości wobec ZUS czy US? Możemy skorzystać z pożyczki na spłatę ZUS czy US. Kto ją oferuje i na jakich warunkach?

Gdzie znaleźć kredyt na spłatę ZUS i US?

Wnioskowanie o pożyczkę ratalną na przykład na askredyt.pl czy kredyt w dowolnym banku wymaga od klienta posiadania pozytywnej zdolności kredytowej. Jeśli planujemy ubiegać się o kredyt dla firm, musimy pamiętać o pewnym warunku. Nasza firma musi istnieć na rynku od minimum 6 miesięcy. Ponadto musimy wykazać, że nie mamy wobec ZUS i US żadnych zaległości. Jeśli nie dopełnimy tych formalności, możemy liczyć jedynie na kredyt dla osób zadłużonych.

Taki rodzaj finansowania dostępny jest w firmach pozabankowych działających głównie online. W ramach ich oferty możemy ubiegać się o:

  • kredyt na ZUS, z którego pieniądze przelewane są wprost na konto ZUS czy US. Po spłacie części zaległości zostanie dla nas odblokowana pozostała część kredytu;
  • kredyt dla firm bez zaświadczeń - niektóre firmy wymagają zaświadczenia dopiero po uruchomieniu kredytu.

Pożyczka na spłatę ZUS i US online

Kredyt dla osób zadłużonych to nie jedyna możliwość, aby pozbyć się zadłużenia w ZUS i US. Rynek finansowy oferuje także szybkie pożyczki ratalne. Mogą je otrzymać osoby ze złą historią kredytową. Oczywiście firmy udzielające tego typu świadczenia oceniają zdolność kredytową swojego klienta za pomocą specjalnego kalkulatora. Dają jednak szansę tym, którzy nie poradzili sobie z regulacją płatności.

Pamiętajmy, że jednym z wymagań pożyczkodawców może być ustanowienie zabezpieczenia naszej pożyczki. Najczęściej jest to ubezpieczenie lub zastaw nieruchomości. Klient powinien także posiadać odpowiedni wiek, aktywny numer telefonu czy konto w banku.

W ramach pożyczki ratalnej możemy otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych z kilkunastomiesięcznym okresem kredytowania. Wnioskowanie o dodatkowe pieniądze odbywa się zwykle online. Wystarczy wypełnić formularz danymi z dowodu osobistego i go wysłać. Niezbędne będzie dołączenie zaświadczenia o zarobkach. Otrzymywanie stałego dochodu pozwoli na terminową spłatę pożyczki.

Mikropożyczka za spłatę ZUS i US

Rynek finansowy oferuje również możliwość skorzystania z mikropożyczki. To oferta przygotowana specjalnie dla firm. Co ważne, pożyczkodawca nie sprawdza wnioskujących w bazie BIK. Nie kontroluje również płatności wobec ZUS czy US. Pożyczkę możemy przeznaczyć na spłatę zaległości w US lub ZUS, spłatę faktur, wypłatę wynagrodzeń, zakup towaru lub inne cele związane z naszą działalnością.

Często od wnioskujących wymagane jest zabezpieczenie majątkowe lub poręczenie wypłacalności przez osobę trzecią.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?

Aby nie dopuścić do powstania zadłużenia na naszym koncie, warto na bieżąco kontrolować swoje płatności. Niestety ZUS czy US nie poinformuje nas o tym, że zalegamy z opłatami. Jeśli nasz dług wobec ZUS nie przekroczy 6,90 zł, zostanie umorzony. Wyższa kwota zadłużenia zostanie odnotowana na naszym rachunku. Co ważne, brak płatności może skutkować wpisem do hipoteki w księdze wieczystej firmowej nieruchomości oraz wpisem do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Aby dowiedzieć się czy nasza firma ma zadłużenie wobec któregoś podmiotu, warto pobrać raport BIK dla firm. Zawiera on historię płatności naszego przedsiębiorstwa. Jeśli chcemy ochronić finanse naszej działalności, możemy skorzystać z Alertu BIK. To system, który poinformuje nas za pomocą wiadomości SMS o tym, że ktoś próbował wyłudzić kredyt lub pożyczkę na nasze dane.

Konsekwencje zaległości w ZUS

Bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do powstania zaległości w ZUS. Dlaczego? Niosą one za sobą poważne konsekwencje. Wśród nich warto wyróżnić:

  • brak szans na otrzymanie kredytu czy pożyczki na prowadzoną działalność;
  • brak możliwości wzięcia udziału w targach, gdzie reprezentuje się przedsiębiorstwa;
  • wpis do rejestru dłużników;
  • przejęcie majątku oraz rachunku bankowego przez komornika;
  • wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.

Pamiętajmy, że mając zadłużenie nasza ocena punktowa BIK znacznie spada. Możemy więc mieć trudność z uzyskaniem kredytu czy pożyczki. Niewypłacalny przedsiębiorca nie będzie mógł też liczyć na przedawnienie długu.

Jak spłacić zadłużenie w ZUS?

Osoby, które mają wobec ZUS zadłużenie, powinny skontaktować się z doradcą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoże on wskazać odpowiednie dla nas wyjście z obecnej sytuacji. Oto możliwości, które mają osoby zadłużone w ZUS:

  • rozłożenie długu na raty - wnioskować o nie musi sam dłużnik. Po pozytywnym rozpatrzeniu prośby może uregulować płatność w dowolnym dla siebie terminie. Jednocześnie zostaje wobec niego zawieszone postępowanie egzekucyjne;
  • odroczenie terminu spłaty składek - po złożeniu wniosku musimy poczekać na jego rozpatrzenie. Jeśli decyzja będzie pozytywna, otrzymamy nowy termin płatności. Jeśli nie, będziemy musieli ponieść opłatę wraz z odsetkami;
  • całkowite umorzenie płatności składek ZUS - wniosek o tzw. abolicję ZUS może zostać złożony przez osobę zadłużoną w momencie krytycznej sytuacji finansowej. Musi ona zostać poparta dowodami.

Z powyższych możliwości mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy, spadkobiercy czy małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.

Jeśli popadliśmy w zadłużenie wobec ZUS czy US, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Konsekwencje niepłacenia należności mogą być surowe i sprawić, że w przyszłości nie otrzymamy żadnego kredytu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.