› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak stworzyć miejsce pracy, w którym pracownicy będą się rozwijać?

aktualności 9 miesięcy temu    17.08.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak stworzyć miejsce pracy, w którym pracownicy będą się rozwijać?

Rozwój pracowników to nie mityczny benefit, z którego nikt nie korzysta, ale realna korzyść dla zatrudnionych, jak i organizacji. Aby jednak rozwój faktycznie był możliwy, firmy muszą stworzyć ku niemu odpowiednie warunki. Na czym to polega? Jak budować miejsce pracy, w którym ludzie będą chcieli się rozwijać?

Jak definiować rozwój pracowników?

Przez rozwój pracowników rozumie się podnoszenie umiejętności w ramach codziennych działań. Rozwój nie odbywa się jedynie poprzez szkolenia czy warsztaty, ale dzięki nowym obowiązkom oraz szeroko rozumianej kulturze organizacyjnej. Rozwój to nabywanie nowych kompetencji, zarówno związanych z branżą, jak i bardziej uniwersalnych. Dzięki rozwojowi pracownicy mogą być efektywniejsi, mogą wykonywać swoje zadania szybciej, skuteczniej, a także zdobywają nowe kompetencje. Dzięki temu mogą lepiej reagować na zmiany biznesowe. W świecie VUCA, w którym przyszłość jest zmienna, niepewna, skomplikowana i niejednoznaczna, elastyczne metody pracy i szeroki zasób kompetencji są podstawowymi narzędziami w radzeniu sobie z wyzwaniami. 

Czym jest środowisko rozwojowe?

Najogólniej mówiąc, środowisko rozwojowe to element kultury organizacyjnej, który pozwala członkom organizacji wzrastać poprzez codzienne działania. Środowisko tego typu wspiera różne inicjatywy (np. programy rozwojowe), ale również zwraca uwagę na well-being. W tym kontekście można go rozumieć jako balans pomiędzy obłożeniem obowiązkami zawodowymi a zdrowiem psychicznym i fizycznym pracowników. Ponadto środowisko rozwojowe traktuje pracowników jak ludzi dorosłych. Pozwala im się uczyć na błędach i przekazuje im odpowiedzialność za podjęte działania. Jednocześnie jest to miejsce, w którym pracownicy są traktowani z empatią i zrozumieniem, są także zachęcani do kwestionowania status quo w organizacji w celu jej uelastycznienia i usprawnienia. Działa to również w drugą stronę - w środowisku rozwojowym panuje zaufanie pomiędzy pracownikami a szczeblem zarządczym, co przyspiesza zmiany i nabywanie nowych kompetencji. Pamiętajmy, że firmy tworzą ludzie i to od ich możliwości i motywacji zależy, jakie wyniki będzie osiągać. 

Sprawdź również: https://www.impactinternational.com/pl/blog/jak-motywowac-zespol-rozproszony 

Jak tworzyć środowisko rozwojowe?

Zbudowanie wartościowego miejsca pracy to proces, który trwa nieustannie. Zmieniające się potrzeby pracowników oraz okoliczności biznesowe sprawiają, że nowe pokolenia mogą wyznawać zupełnie inne wartości i oczekiwania. Kluczowe jest jednak to, że środowisko rozwojowe musi realizować cele organizacji. Stworzenie takiego miejsca oznacza poważny wzgląd w kulturę organizacyjną i takie jej cechy jak: procedury, zarządzenie, hierarchia, cechy przywódcze, misja i wartości firmy i wiele innych. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykorzystanie wsparcia partnera, takiego jak Impact, który na podstawie potrzeb organizacji projektuje i przeprowadza programy rozwojowe. Spojrzenie zewnętrznych specjalistów pozwala na dostrzeżenie tych obszarów, które faktycznie wymagają poprawy, aby firma mogła lepiej się rozwijać poprzez rozwój poszczególnych pracowników. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.