› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Jak wybrać odpowiedni fotel do biura?

ponad rok temu    22.12.2014
Informacja prasowa
komentarzy 2 ocen 13 / 92%
A A A
Jak wybrać odpowiedni fotel do biura?

Pracownik biurowy spędza za biurkiem minimum 8 godzin dziennie, głównie w pozycji siedzącej. Nieważne, czy jest to informatyk siedzący przed monitorem komputera, czy np. księgowa, bądź urzędnik, dyrektor firmy, itd. ślęczący nad dokumentami i raportami. Źle dobrane krzesło biurowe przyczynia się do powstawania wielu schorzeń. Są to różnego rodzaju bóle kręgosłupa, szyi i barków, a także opuchlizna łydek, która z czasem może prowadzić do powstawania żylaków. Nierzadko również nieodpowiedni fotel przyczynia się do wystąpienia poważnych wad postawy lub chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne może być dla naszego zdrowia siedzenie przy biurku w niewygodnej pozycji. Dlatego też będąc właścicielem firmy należy zaopatrzyć biuro w wygodne fotele. Dzięki nim nasza praca będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale również poprawi się jej wydajność. Gdy siedzimy wygodnie nie ma mowy o jakichkolwiek bólach, czy problemach z koncentracją.

Na szczęście coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jakie płyną korzyści dla ich firmy, w sytuacji zapewnienia należnego komfortu pracownikom. A zatem:

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego fotela?

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na oparcie fotela i siedzisko. Oparcie powinno posiadać możliwość regulacji wysokości w pionie, tak aby można było dostosować wysokość fotela do biurka, uwzględniając przy tym nasz wzrost. Najlepiej by taki fotel był wyposażony w amortyzator, dzięki któremu regulacja będzie płynna. Zastosowanie amortyzatora gazowego z wbudowaną sprężyną, czyli tzw. poduszką powietrzną znacznie poprawi komfort siedzenia.

Równie ważna jest regulacja kąta odchylenia, która pozwala na odpowiednią stabilizację sylwetki siedzącego. Jest to o tyle istotne, że niemal każdy pracownik biurowy ma odruch pochylania się do przodu i garbienia. Dzięki takiej regulacji można w łatwy i szybki sposób dopasować oparcie do danej osoby lub charakteru wykonywanej aktualnie pracy. Jeżeli zaś chodzi o siedzisko powinna to być płaska powierzchnia o zaokrąglonych krawędziach. Ważna jest również jego szerokość, a także głębokość, która powinna wynosić około 40 cm. Trzeba ponadto zwrócić uwagę na twardość siedziska. Jednak ta zależy już od indywidualnych preferencji danego użytkownika.

Po drugie fotel nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ wówczas nogi będą się szybko męczyć. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem fotela do biura wraz ze specjalnym podnóżkiem, który zapewni stabilne oparcie dla nóg. Dobry fotel powinien być również ciężki i stabilny. Oznacza to, że powinien mieć co najmniej pięcioramienną podstawę.

Po trzecie bardzo ważne są podłokietniki. Najlepiej sprawdzą się takie, które posiadają możliwość regulacji wysokości oraz odległości między nimi.

Podłokietniki są niezastąpione podczas pisania na klawiaturze. Odpowiednie podparcie przedramion skutecznie zmniejsza ich obciążenie (w tym również i nadgarstków).

Dodatkowym elementem fotela biurowego, zwiększającym komfort użytkowania i utrzymywania prawidłowej postawy jest regulowany zagłówek.

Z jakiego materiału powinien być wykonany fotel?

Obecnie na rynku występuje duży wybór tkanin o różnej strukturze. Może to być również ekoskóra lub skóra naturalna. Zdecydowanie należy unikać materiałów skóropodobnych, bowiem przy dłuższym siedzeniu fotel mocno się nagrzewa, klei do ciała i tym samym powoduje uczucie dyskomfortu. Za jego wyborem przemawia jedynie atrakcyjna cena.

Największą popularnością cieszą się zdecydowanie fotele wyściełane miękkim materiałem. Oprócz wysokiego komfortu siedzenia, taki materiał pozwala naszemu ciału oddychać. Niestety charakteryzuje go niska odporność na zabrudzenia.

Równie popularne w ostatnich latach stały się fotele obrotowe z oparciem i siedziskiem wykonanym z siatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał zapewnia dobrą wentylację, co jest szczególnie istotne w upalne dni.

Podsumowanie

Przed dokonaniem zakupu, należy w miarę możliwości dokładnie sprawdzić interesujące nas modele nie tylko pod względem funkcjonalności. Chodzi po prostu o sam komfort siedzenia, czyli należy zwyczajnie usiąść na co najmniej kilku fotelach i ocenić, który jest naszym zdaniem najwygodniejszy.

Walory estetyczne fotela na pewno nie powinny znajdować się na pierwszym miejscu.

Nie powinniśmy również sugerować się wyłącznie jego ceną, ponieważ niekoniecznie musi ona iść w parze z jakością wykonania i późniejszym komfortem użytkowania.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem www.centrumkrzesel.pl gdzie kupisz ergonomiczne fotele biurowe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ po operacji...
ponad rok temu ocena: 50%  2
...człowiek jest stworzony do ciągłego ruchu, pozycja siedząca to bardzo duże obciążenie kręgosłupa - około 180kg/cm2. Pracę siedzącą odczujemy chorobą kręgosłupa, skolioza, przepuklina co w przyszłości prowadzi prosto do neurochirurga. A więc jak najwięcej ruchu - odpoczywamy w pozycji horyzontalnej z lekko uniesionymi nogami...dbajmy o swój kręgosłup.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krzesłowyspec
ponad rok temu ocena: 50%  1
'Gdy siedzimy wygodnie nie ma mowy o jakichkolwiek bólach, czy problemach z koncentracją' - to żart? Każdy pracujący w pozycji statycznej będzie odczuwał dyskomfort lub bóle (niektórzy po czasie), a ergonomiczne i wygodne krzesło może je tylko minimalizować.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.