› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Jak zyskać lojalność pracowników?

aktualności ponad rok temu    25.09.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak zyskać lojalność pracowników?

Lojalni i zaangażowani podwładni stanowią podstawę poprawnego funkcjonowania każdej firmy. Ich postawa sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa, a także minimalizuje rotację wewnątrz zespołu. Dążenie do zdobycia zaufania i oddania pracowników powinno więc leżeć w interesie wszystkich pracodawców.

Satysfakcjonujące benefity pozapłacowe

Podstawą do zyskania lojalności pracownika jest zadbanie o odpowiedni poziom jego zadowolenia. W tym celu należy zadbać o zaoferowanie mu atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście odpowiednie wynagrodzenie – wysoka pensja nie tylko motywuje do działania, ale również zapobiega przejściu podwładnego do konkurencyjnej firmy.

Aby pracownik pozostał lojalny, warto także zaproponować mu pakiet korzystnych benefitów pozapłacowych, które wyróżniają przedsiębiorstwo na tle innych. Takie świadczenia dostarczane są, np. przez firmę Edenred. Jej oferta jest niezwykle szeroka – dostępne są m.in. karty podarunkowe dla pracowników i ich dzieci, bony żywieniowe czy karty na sport i kulturę. Ich główną zaletę stanowi duża elastyczność wszystkich benefitów. To pracownik wybiera, kiedy i gdzie wykorzysta dany dodatek do pensji. Samodzielnie może więc zadecydować, co kupi za środki z karty podarunkowej czy jaką aktywność fizyczną podejmie w ramach wstępu do obiektów sportowych. Dostosowanie tego typu bonusów do potrzeb konkretnego pracownika bez wątpienia może więc wpłynąć na jego przywiązanie do firmy.
 

Wspólne cele i dobra komunikacja wewnętrzna

Chcąc zbudować lojalny zespół, pracodawca powinien zwrócić uwagę na wyznaczenie misji oraz celu firmy. Znając go, pracownicy będą o wiele chętniej dążyć do realizacji priorytetowych zadań. Zyskają też poczucie bycia potrzebnymi, przez co wzrośnie ich zaangażowanie. Wspólne ideały sprawią również, że zespół łatwiej stanie się jednością.

Rolą pracodawcy jest także zadbanie o jak najlepszy poziom komunikacji. Lider powinien umieć nie tylko wyznaczać zadania, ale również słuchać. Dlatego też, do przełożonych należy pytanie pracowników o ich spostrzeżenia, uwagi i pomysły. Dzięki temu podwładni poczują, że szefowie liczą się z ich zdaniem, co może mieć pozytywny wpływ na ich poziom zżycia się z firmą.

Pracodawca powinien też na bieżąco udzielać pracownikom informacji nie tylko na temat ich pracy, ale również planów dotyczących rozwoju funkcjonowania firmy. Ufając podwładnym i okazując im życzliwość oraz otwartość, można liczyć na podobną postawę z ich strony.
 

Dbałość o dobrą atmosferę w zespole

Ważnym elementem w procesie budowania lojalności pracowników jest też zadbanie o dobrą atmosferę w firmie. Warto więc postawić na wprowadzeniu pracy zespołowej – sprzyja to tworzeniu się więzi, a także może pomóc w efektywniejszym wykonywaniu obowiązków służbowych.

 

Oprócz tego na postawę pracowników wpływa wsparcie ze strony przełożonych, udzielane zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Daje ono poczucie bezpieczeństwa, czego konsekwencją często jest wzrost lojalności wobec firmy. Równie istotne jest także dostrzeganie przez pracodawcę sukcesów (zarówno zespołu, jak i pojedynczych osób) oraz odpowiedni sposób ich świętowania. Dzięki temu podwładni mogą poczuć, że robią coś potrzebnego, co spotyka się z uznaniem. Ma to duży wpływ na poziom przywiązania do przedsiębiorstwa.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.