› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jakie badania można zlecić do laboratorium?

8 miesięcy temu    3.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie badania można zlecić do laboratorium?

Badania laboratoryjne, z jakimi zwykły człowiek ma do czynienia, najczęściej dotyczą oddania krwi lub innych substancji celem badań kontrolnych zleconych przez lekarza. Laboratoria, w których przeprowadzane są badania, znajdują się praktycznie w każdym, nawet mniejszym mieście, i można się tam udać w różnym celu. Jakie badania można zlecić w takim miejscu?

Badania kontrolne zlecone przez lekarza

Pierwszym i najczęściej spotykanym przypadkiem, kiedy udajemy się do laboratorium, jest oczywiście konieczność wykonania badań krwi, moczu lub kału, w zależności od specyfiki badań zleconych przez lekarza. Najczęściej są to badania mające na celu wykrycie nieprawidłowości, czy zawartości danych substancji w organizmie człowieka, które mają wpływ na jakąś dolegliwość czy chorobę. Najczęściej badania odbywają się przez pobranie krwi, gdzie następnie próbka poddawana jest testom w laboratorium, a na wyniki trzeba czekać zwykle kilka dni.

Na badania do laboratorium można udać się zarówno ze skierowaniem od lekarza, wtedy badania odbywają się w ramach NFZ, jak również prywatnie, wtedy wszystkie koszty badań pokrywamy we własnym zakresie. Lekarz na wizycie prywatnej może dać jedynie skierowanie na badania, za które zapłacimy z własnej kieszeni.

Badanie alergiczne w laboratorium

Prócz badań, na które skieruje nas lekarz specjalista, możemy również wybrać się do laboratorium celem wykonania tzw. testów alergicznych, które mogą wykryć m.in. nietolerancję pokarmową czy po prostu alergie na różne substancje. Jeżeli podejrzewamy u siebie takie problemy, możemy samodzielnie udać się do laboratorium i wybrać pakiet badań pozwalający na sprawdzenie konkretnych dolegliwości.

Dostępne są pakiety umożliwiające sprawdzenie uczulenia, czy nietolerancji na najczęściej występujące alergeny, ale również na coś konkretnego, co wskażemy w laboratorium. Takie badanie odbywa się najczęściej przy pobraniu krwi lub również w formie testu na skórze, która jest nakłuwana w kilku miejscach różnymi igłami, by ocenić reakcję organizmu.

Prywatne badania zdrowotne i pakiety

Laboratorium badawcze Hamilton to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko wtedy, kiedy otrzymamy skierowanie od lekarza specjalisty. Obecnie te miejsca są o wiele bardziej przyjazne dla klientów indywidualnych, umożliwiając wykupienie specjalnych pakietów zdrowotnych, sprawdzających np. ogólny stan zdrowia pacjenta, czy też zbadanie konkretnie pod kątem jakiejś choroby. Pakiety są tak skonstruowane, że w ich skład wchodzą badania konkretnych hormonów, witamin czy innych parametrów w organizmie, dzięki czemu na ich podstawie możliwe jest postawienie diagnozy.

Większość nowoczesnych laboratoriów umożliwia wykupienie różnych pakietów, również po krótkiej konsultacji z pacjentem, by określić jego potrzeby. Obecnie najpopularniejszymi pakietami tego typu są kompleksowe badania okresowe, które zaleca się do wykonania przynajmniej raz na rok, by sprawdzić ogólny stan zdrowia i profilaktycznie zadbać o siebie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.