› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jesteś przedsiębiorcą, opłacasz składki do ZUS i masz pytania? Powstało nowe stanowisko!

aktualności ponad rok temu    6.02.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jesteś przedsiębiorcą, opłacasz składki do ZUS i masz pytania? Powstało nowe stanowisko! fot. archiwum elblag.net

Jesteś przedsiębiorcą, opłacasz składki do ZUS i masz pytania? Od 1 lutego powstało stanowisko doradcy płatnika składek. Przyjdź i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania z zakresu ubezpieczeń i składek. Na terenie oddziału ZUS w Olsztynie jest 26 doradców, natomiast w Elblągu i podległych placówkach jest 8.

Osoby prowadzące firmy mogą liczyć na wsparcie doradców płatników składek. W całym kraju powstało 732 stanowisk doradców. Ich głównym zadaniem jest wyjaśnienie sposobu zaksięgowania wpłat oraz przedstawienie stanu rozliczeń z ZUS. Nowe stanowisko zostało utworzone w związku ze zmianą od 1 stycznia sposobu opłacania składek.

Pierwsze przelewy przedsiębiorcy dokonywali w styczniu i pomimo tego, iż jest to wielkie ułatwienie nadal pojawia się mnóstwo pytań, szczególnie odnośnie księgowania wpłat. W związku z nowym sposobem dokonywania wpłat, u przedsiębiorców na kontach mogą pojawić się zaległości. Przypomnijmy, iż dokonywana wpłata jest najpierw księgowana na najstarsze zaległości, dopiero w następnej kolejności pokrywa bieżące zobowiązania z tytułu składek. Jeżeli pojawia się niedopłata na koncie, warto jest skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek. Wyjaśni on, w jaki sposób powstało zadłużenie na koncie oraz jak je uregulować.

W związku ze zmianą przepisów, doradcy będą również prowadzili szkolenia dla przedsiębiorców. W każdej placówce ZUS jest 2 doradców płatników (Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Ełk, Kętrzyn, Giżycko, Działdowo, Bartoszyce, Szczytno, Pisz, Nidzica, Węgorzewo, Mrągowo, Gołdap, Elbląg, Iława, Ostróda, oraz Braniewo).

Doradcy będą dostępni do dyspozycji płatników w każdej placówce ZUS na Sali obsługi klientów. Aby skorzystać z pomocy doradcy należy wybrać w biletomacie najpierw opcję „składki, ubezpieczenia”, a następnie „doradcy płatnika”.

Osoby posiadające profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, mogą bez wychodzenia z domu zarezerwować sobie wizytę u doradcy. Taki sposób ma bardzo dużą zaletę, a mianowicie nie trzeba czekać na swoją kolejkę. Należy wejść na stronę www.zus.pl, w panelu głównym PUE wybierz „rezerwacja wizyt”, określ placówkę w której odbędzie się wizyta, „ wybierz grupę spraw, a potem „Składki/ubezpieczenia”, „Doradca płatnika składek” i następnie „Dalej”. Ostatnią czynnością jest wybranie daty i godziny spotkania.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa warmińsko-mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.