› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jeszcze w tym roku czeka nas rewolucja w płatnościach zbliżeniowych

aktualności ponad rok temu    14.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jeszcze w tym roku czeka nas rewolucja w płatnościach zbliżeniowych

Polska zajmuje obecnie drugie miejsce w  Europie pod względem udziału płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych kartami w Polsce. Na Starym Kontynencie wyprzedzają nas tylko Czechy. Aż 85 procent transakcji kartami odbywa się w naszym kraju bez wymogu autoryzacji kodem PIN. Ten procentowy udział może się jeszcze zwiększyć. Przyczyną są planowane zmiany w tym zakresie.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku z 50 do 100 zł zostanie podwyższony limit płatności zbliżeniowych "bez PIN-u". Umożliwią to Visa i Mastercard. W przypadku tej drugiej firmy zostanie on wprowadzony najwcześniej w drugim, a najprawdopodobniej w trzecim kwartale bieżącego roku. 

Płatności zbliżeniowe zostały wprowadzone w Polsce w 2007 roku. Pierwszą kartą zbliżeniową w Polsce była karta BZ WBK, która bazowała na technologii Mastercard PayPass. Pierwsze terminale zbliżeniowe wprowadzono w 2008 roku w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Tym samym Polska została pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, która wprowadziła tę technologię. W 2015 roku już połowa płatności kartą w Polsce była dokonywana z zastosowaniem transakcji zbliżeniowych. Dzisiaj jest to około 85 procent.  

Usługa nie jest obowiązkowa – można ją w dowolnej chwili wyłączyć. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 2
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.