fot. archiwum elblag.net
Wniosek w tej sprawie wystosowały do Narodowego Instytutu Dziedzictwa warmińsko-mazurskie samorządy. Kanał miałby zostać wpisany na listę światowego dziedzictwa wraz z 5 zabytkowymi pochylniami. Wcześniejszy wniosek zakładał tylko i wyłącznie nominowanie pochylni w Buczyńcu, Całunach, Oleśnicy, Kątach oraz Jeleniach.
Nowy wniosek obejmuje 71 km drogi wodnej od Jezioraku po Drużno. Ma być rozpatrywany na jesieni przez krajowy komitet. Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego początkowo chciał, aby na liście znalazł się tylko odcinek z unikatowymi pochylniami i śluzami. Od tego czasu minęło jednak 1,5 roku i teraz postanowiono propozycję rozszerzyć o cały kanał. Sama procedura potrwa parę lat, a uczestniczy w procesie nominowania polskich kandydatur na listę Narodowego Instytut Dziedzictwa i jest teraz rozpatrywany.
11 gminnych samorządów, które należą do Związku, liczy, że podniesie to prestiż miejsca, co przełoży się na wzrost liczby zainteresowanych do odwiedzania go, a w końcu sprowadzi więcej turystów i wodniaków. Ponadto może ułatwić to pozyskiwanie dofinansowań z programów regionalnych i europejskich na rewitalizację i utrzymanie.
Warto przypomnieć, iż to właśnie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pozyskano dotację w kwocie 48 milionów złotych (całość 111 mln) na remont pochylni i śluz oraz pogłębienie drogi wodnej.
#NiezłyKanał
Źródło: 0net.pl & UNESCO.pl