› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej może diametralnie zmienić rynek pracy w Elblągu

praca i szkolenia ponad rok temu    21.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Mierzeja Wiślana z lotu ptaka/ minister Elżbieta RafalskaMierzeja Wiślana z lotu ptaka/ minister Elżbieta Rafalska fot. archiwum Elblag.net / Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Mający powstać do 2022 roku kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej według prognoz rządu może diametralnie zmienić rynek pracy w Elblągu. W mieście i okolicy ma powstać wiele trwałych, dobrze płatnych, specjalistycznych miejsc pracy. To w efekcie ma przynieść redukcję stopy bezrobocia, która jest obecnie w naszym mieście aż ponad dwukrotnie wyższa niż w Olsztynie. Mówiła o tym dzisiaj w Polskim Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Przypomnijmy, że stopa bezrobocia w grudniu 2018 r. wynosiła w Olsztynie 3,4%, podczas gdy w tym samym czasie w Elblągu znajdowała się na poziomie 8,1% (w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy rejestrowanych było 3358 mieszkańców miasta). Duże różnice można również zaobserwować pomiędzy powiatami – w powiecie olsztyńskim w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 10,8%, a w powiecie elbląskim aż 16% (w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy rejestrowanych było 3183 mieszkańców powiatu). 

Plany przebudowy Mierzei Wiślanej były zakładane od wielu lat – wcześniej również przez dzisiejszą opozycję. Były akceptowane, przyklaskiwane. Jeżeli mam odnieść się do szans, to zawsze są to duże szanse dla rynku pracy, ale tych szans rozwojowych jest absolutnie dużo więcej. Jeżeli mówimy o tym bezrobociu, to nawet w sytuacji, w której jest ono dwukrotnie większe niż w Olsztynie – w samym regionie to bezrobocie jest też większe, czy w samym Elblągu – to oczywiście ten rynek może się diametralnie zmienić. Mówimy też tu o powstawaniu trwałych, wyżej płatnych, specjalistycznych dobrych miejsc pracy. Oczywiście jest to olbrzymia szansa rozwojowa i żałuję, że chyba tylko z tego powodu, że realizuje to Prawo i Sprawiedliwość, czy rząd Zjednoczonej Prawicy – jest to dzisiaj kontestowane i krytykowane. 

– powiedziała dzisiaj, 21 lutego, na antenie Polskiego Radia 24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Walory turystyczne, atrakcyjności przyrodniczej na tym pięknym terenie pozostaną

– dodała minister.  

fot. Urząd Morski w Gdyni

Przekopanie Mierzei Wiślanej ma za zadanie otworzyć Port morski w Elblągu na Morze Bałtyckie – po zakończeniu inwestycji będą mogły do niego wpływać statki o długości do 100 m, szerokości do 20 m i zanurzeniu do 4 m (jednostki o parametrach morskich). Kanał na Mierzei Wiślanej ma mierzyć 1,3 km długości i 5 m głębokości. W najwęższym punkcie (na śluzie) będzie miał szerokość 25 m, a w najszerszym – ok. 80 m. Aby go wybudować trzeba będzie najpierw usunąć 1 740 000 m3 piasku. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł i będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uważa, że kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma doprowadzić do zniesienia obecnie istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 9
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
ponad rok temu ocena: 20%  4
A ilu Skandynawów czy Niemców przypłynie własnymi jachtami a choćby znaleźć schronienie przed sztormem na Bałtyku i przeczekać bezpiecznie ? A ilu zaliczy śluzy na kanale Elbląskim i dotrze do Ostródy i dalej ?
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gru
ponad rok temu ocena: 50%  3
Nawet jak wybudują to i tak kanał będzie w województwie pomorskim. Tak czy siak
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ donek460
ponad rok temu ocena: 47%  2
Ten kanał niczego nie zmieni. Typowa propagandowa inwestycja obliczona na głosy mniej zorientowanych wyborców.
odpowiedz oceń komentarz 9 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mayk
ponad rok temu ocena: 60%  1
Taśmociągu na piasek wykopany a koparka jak do węgla brunatnego i momen wykopane w Norwegii widziałem jak przekopywalikanal.
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.