› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Karta podatkowa a przerwa w działalności gospodarczej

aktualności ponad rok temu    25.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Karta podatkowa a przerwa w działalności gospodarczej

Osoba planująca założyć własną działalność gospodarczą musi podjąć szereg bardzo ważnych decyzji, które będą miały ogromny wpływ chociażby na wysokość jej zobowiązań publicznoprawnych. Kluczowe znacznie ma tutaj wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Choć w Polsce nadal zdecydowanie najpopularniejsze są podatek liniowy oraz skala podatkowa, nie brakuje firm rozliczających się z fiskusem w oparciu o kartę podatkową. To rozwiązanie ma liczne zalety, a jedną z nich jest możliwość przerwania prowadzenia działalności gospodarczej na bardzo preferencyjnych zasadach.

Czym właściwie jest karta podatkowa?

Karta podatkowa to specyficzna formuła rozlicza się z urzędem skarbowym. Do obliczania zobowiązań przedsiębiorcy nie jest brana pod uwagę kwota dochodu, ani przychodu z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca opłaca podatek zgodnie ze zryczałtowaną stawką, składając w tym celu deklarację PIT-16A z ustaloną wcześniej stawką podatku.

Warto wiedzieć

Aby przejść na kartę podatkową z np. skali podatkowej, należy złożyć stosowny wniosek u Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, ale trzeba to zrobić najpóźniej do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Trzeba również podkreślić, że karta podatkowa nie jest opcją dla każdego. Z tej formy rozliczenia mogą korzystać tylko drobni przedsiębiorcy, osiągający stosunkowo niewielkie dochody, jak chociażby właściciele małych zakładów usługowych. Pamiętajmy przy tym, że karta podatkowa wyklucza możliwość odliczania kosztów od przychodu.

Zasady zawieszenia działalności na karcie podatkowej

Każdy przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania, ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Tak zwani „kartowicze” mogą tutaj jednak skorzystać z wyjątkowo preferencyjnych zasad. Przedsiębiorca rozliczający się w oparciu o kartę podatkową może zgłosić przerwę w dowolnym momencie i jeśli trwa ona nieprzerwanie 10 dni, to za ten okres właściciel firmy nie zapłaci podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.

Uwaga!

Przerwa nie może mieć związku z chorobą.

Pamiętajmy również, że przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej rozliczanej w oparciu o kartę podatkową trzeba zgłosić najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia. O zakończeniu przerwy trzeba natomiast powiadomić fiskusa na dzień wcześniej.

Więcej poradników na Bizneo.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.