aktualności |
ponad rok temu
17.09.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Najbardziej atrakcyjną ofertę cenową na realizację pierwszego etapu prac związanych z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o. W tym przypadku cena za wykonanie prac wynosi: 992 mln 270 tys.zł. 19 sierpnia 2019 r. to właśnie tę ofertę jako najkorzystniejszą wybrał Urząd Morski w Gdyni. Od jego decyzji odwołały się trzy podmioty. W poniedziałek, 16 września, Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła wszystkie trzy odwołania, jakie złożyły firmy: China Harbour Engineering Company, konsorcjum NDI i Besix oraz Budimex S.A.i Ferrovial Agroman.
Tym samym Krajowa Izba Odwoławcza potwierdziła, że wybór oferty NDI i Besix, czyli polsko-belgijskiego konsorcjum, był zgodny z prawem. Oznacza to, że wkrótce nastąpi oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego.
Przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego postępowania to:
Ogłoszenie drugiego przetargu, obejmującego kolejny etap prac, powinno nastąpić jesienią bieżącego roku. będzie on dotyczyć prac na rzece Elbląg, czyli obudowy brzegów oraz pogłębienia toru wodnego. Ogłoszenie ostatniego, trzeciego postępowania przetargpowego – na roboty związane z pogłębioeniem toru wodnego na Zalewie Wiślanym – planowane jest za 1,5 - 2 lat.
Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości.
Ponadto ma powstać punkt widokowy. Wybudowany zostanie również most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Pogłębiony zostanie tor wodny. Tych elementów nie objemuje natomiast wyżej wspomniane postępowanie przetargowe.
Przypomnijmy, że 15 lutego w godzinach rannych wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności Około godziny 11.00 tego samego dnia ruszyła wycinka drzew pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską, tuż za miejscowością Skowronki. Zakończyła się ona 20 lutego 2019 r. o godzinie 9.00. Prace trwały 5 dni i objęly obszar 25 hektarów (pas o długości 1,2 km i szerokości 200 m).
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa kanału na Mierzei Wiślanej zakończy się w 2022 r.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 3 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |