fot. archiwum elblag.net
W 2014 roku Komisja Europejska zaakceptowała plan odnowy linii nr 221 z Olsztyna do Braniewa. Prace mają być sfinansowane ze środków regionalnego programu operacyjnego. W informacji o planach inwestycyjnych w województwie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie podaje jednak choćby szacowanego terminu rozpoczęcia prac na tym odcinku. Z pytaniem w tej kwestii do wiceministra infrastruktury wrócił się poseł Jacek Protas.
- Musimy jak najszybciej rozpoczynać nowe projekty, aby wykorzystać duże środki przeznaczone przez Komisję Europejską na modernizację polskiej kolei, w tym na inwestycje w naszym regionie – mówi poseł Jacek Protas. – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wskazało w oficjalnym piśmie możliwe terminy rozpoczęcia robót na innych odcinkach, jednak w przypadku biegnącej przez Warmię linii nr 221 taka deklaracja nie padła. Może to rodzić pytanie, czy resort infrastruktury nie chce odłożyć projektu na półkę.
W skierowanej w czerwcu odpowiedzi na interpelację posła podsekretarz stanu Piotr Stomma przedstawił stan przygotowań do modernizacji linii kolejowych w województwie. W piśmie pojawiają się informacje o możliwych terminach realizacji poszczególnych inwestycji, które znalazły się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego. W przypadku modernizacji linii „warmińskiej” Ministerstwo nie podaje takiej daty.
- Mam nadzieję, że resort nie wycofa się planów inwestycyjnych, zwłaszcza że projekt ma już zagwarantowane wsparcie unijne – komentuje poseł Jacek Protas - Jeżeli w tej perspektywie finansowej nie doprowadzimy do gruntownej odnowy tej linii, Warmia stanie się białą plamą na mapie polskiej kolei. Szybkie połączenie ze stolicą województwa służyć ma głównie mieszkańcom, którzy na co dzień pracują i uczą się w Olsztynie. Nie można zapominać również o aspekcie międzynarodowym, ponieważ linia do Braniewa stwarza szansę uruchomienia w przyszłości połączenia Olsztyn – Kaliningrad, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na ruch turystyczny i handlowy z Obwodem.