› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Koniec ZUS-owskiego absurdu?

prawo i podatki 8 miesięcy temu    1.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Koniec ZUS-owskiego absurdu?

Polska jest jednym z niechlubnych rekordzistów jeśli chodzi o czas przechowywania dokumentacji pracowniczej. Obecnie firmy muszą, pod groźbą kary finansowej, trzymać tego rodzaju akta aż przez 50 lat. Jednak już wkrótce, od 1 stycznia 2019 roku, ta sytuacja ma się diametralnie zmienić. Nastąpi koniec piętrzących się przez lata papierowych teczek!

Według jeszcze obowiązujących jeszcze przepisów każdy pracodawca jest zobowiązany do przechowywania dokumentacji pracowniczej przez okres aż 50 lat od zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika. Polska jest tu jednym z niechlubnych rekordzistów. Dla porównania podajmy, że np. we Francji taki obowiązek to maksymalnie 5 lat, a w Kanadzie tylko 3 lata. W Holandii w ogóle nie ma nakazu prawnego przechowywania dokumentów dla celów emerytalno-rentowych.

Zdaniem specjalistów  rozwiązanie, jakie obowiązuje w Polsce nie jest efektywne. Przede wszystkim przepisy w tej formie nie są żadną gwarancją dla ubezpieczonych, że będą mogli przedstawić w ZUS dokumenty niezbędne do przyznania emerytury lub renty. Obowiązek ten generuje także duże komplikacje i koszty dla pracodawców. Dokumenty muszą być bowiem przechowywane w formie papierowej w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. W przypadku nierealizowania tego obowiązku, pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Aby sprostać przepisom, firmy obecnie często korzystają z usług zewnętrznych. Przyjmuje się, że miesięczny koszt utrzymania akt pracowniczych to rząd wielkości od 10 zł do nawet kilkuset złotych. Zależy to od m.in. liczby zatrudnionych czy objętości teczki pracowniczej. Jeśli pomnożymy te wskaźniki przez maksymalny okres 50 lat, to robi się już bardzo duże obciążenie dla firmy.

Na szczęście dla przedsiębiorców ten przepis ulega zmianie. Od 1 stycznia 2019 roku będą mogli prowadzić i przechowywać dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika już nie 50 a 10 lat, w wybranej przez siebie formie – papierowej lub elektronicznej. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie dla prowadzących biznes. I tu z pomocą wychodzi nowoczesna technologia. Archiwum będzie można prowadzić z pomocą platform internetowych, służących do elektronicznej obsługi dokumentów. Jedną z nich jest EBI24. Aplikacja pozwala na prowadzenie bieżącej dokumentacji (umowy, faktury) w formie elektronicznej, ale także na archiwizację nie wykorzystywanych aktualnie dokumentów.

Źródło: Biznes.Newseria.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EL
8 miesięcy temu 5
Jeden absurd likwidują, a pojawia się kolejny. Tu trzeba zmian systemowych.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
8 miesięcy temu ocena: 43%  4
I znów winny PIS. POderaści nie potrafili się tym zająć przez 8 lat rządów
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mietek
8 miesięcy temu ocena: 100%  3
ZUS to deficytowa instytucja powinni ja skasowa ta jak na zachodzie kasa do NBP i tam powinno procentować i po śmierci resztę dostaje rodzina.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ANTY LEWAK
8 miesięcy temu 2
W pełni się z Tobą zgadzam, ale bezrobocie i marsze kodorastów zwiększyłyby się o 200%. Ale dobre pałowanie i gaz tak z 3 razy w tygodniu ......?
~ gość
8 miesięcy temu 1
Niestety w komunistycznym państwie to nie przejdzie. Polska nadal śmierdzi komuną. Musi poczuć ostrego bata i wymrzeć z dwa pokolenia. I wypędzić żydów z polityki i ogółu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.