› FIRMY
› ARTYKUŁY

Konto firmowe czy prywatne - co wybrać przy jednoosobowej działalności?

aktualności ponad rok temu    20.04.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Kiedy zakładasz własną działalność gospodarczą w formularzu CEIDG-1 koniecznie musisz podać numer rachunku bankowego. Z pewnością zastanawiasz się jakie konto powinno to być – prywatne czy firmowe. Wszystko zależy od charakteru Twojego przedsiębiorstwa i jego działalności. Na co zatem lepiej zdecydować się przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w żaden sposób nie nakazuje przedsiębiorcom tego, jaki rachunek powinni posiadać. Określone zostało w niej jedynie, że transakcje powinny odbywać się bezgotówkowo, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca lub wartość jednorazowej transakcji przekracza wartość 15 tysięcy euro. Oczywiście fakt tego, że transakcje te powinny odbywać się za pośrednictwem przelewu bankowego nie oznacza, że niezbędny jest tutaj rachunek firmowy.

Rozliczenia z ZUS i US

W ordynacji podatkowej wskazane zostaje, że zapłata podatków o Urzędu Skarbowego osób, które rozliczają się w formie księgi rachunkowej, bądź księgi przychodów i rozchodów musi następować poprzez przelew, a nie może odbywać się bezgotówkowo. Jednak w żaden sposób nie zostało wskazane czy przelewy te muszą być dokonane z konta firmowego, czy prywatnego.

Podobnie jak w przypadku Urzędu Skarbowego sytuacja wygląda z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wpłata składek musi zostać dokonana jako przelew z konta bankowego, bądź w formie przekazu pocztowego.

Konto prywatne – dla kogo?

Konto prywatne najlepiej sprawdza się w małych przedsiębiorstwach, dlatego że przelewem najczęściej płacone są składki społeczne i zdrowotne do ZUS-u oraz podatki do US. Ten typ konta jest zatem wygodny, gdyż dzięki niemu nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności oraz płacić za prowadzenie konta.

Konto firmowe – dlaczego warto?

Konto firmowe (oferty kont firmowych znajdziesz tutaj) jest zazwyczaj droższe niż konto prywatne, dlatego wiele osób się na ten typ konta nie decyduje. Pamiętać należy, że rozdzielenie finansów prywatnych od firmowych jest zaletą a nie wadą. Inne pozytywne cechy konta firmowego to m.in.: wszelkie opłaty za prowadzenie konta można rozliczyć jako koszt przychodu firmy; banki oferują klientom firmowym specjalne narzędzia oraz produkty finansowe; konto firmowe pozwala na rozdzielenie transakcji prywatnych od firmowych, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek kontroli urzędu skarbowego (zabezpieczona jest tutaj nasza prywatność); wszelkie odsetki, które generuje konto firmowe nie są opodatkowane podatkiem Belki od zysków kapitałowych.

Kiedy zakładamy działalność gospodarczą pierwszym etapem jest uzupełnienie formularza CEIDG-1, tam też znajduje się rubryka, do której należy wpisać informacje o rachunku bankowym. Dane identyfikacyjne w pkt 28.1 są obowiązkowe.

Za założeniem konta firmowego przemawia wiele rzeczy, ale tylko jeśli zatrudniamy i prowadzimy większa działalność. Jeśli jesteśmy małymi przedsiębiorcami, pracującymi w dodatku jako samozatrudnieni podwykonawcy to konto firmowe staje się najzwyczajniej zbędne i nieopłacalne. W dodatku dzisiejsze konta prywatne np. w mBanku posiadają wszelkie niezbędne narzędzia dla małego przedsiębiorcy jak przelewy do ZUS-u czy US.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.