› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kontrola firmy bez uprzedzenia. Jest projekt nowelizacji ustawy

prawo i podatki ponad rok temu    26.01.2015
Paweł Makowski
komentarzy 6 ocen 7 / 86%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. 

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza regularne kontrole firm pod względem przestrzegania przepisów i ewentualnego wychwycenia uchybień. Dotychczas odbywało się to w ten sposób, że wizyta inspektorów PIP była zapowiadana z kilkudniowym wyprzedzeniem. Projekt nowelizacji stosownej ustawy zakłada, że wcześniejsze zapowiadanie zamiaru przeprowadzenia kontroli nie będzie konieczne. Co na to przedsiębiorcy?

Na chwilę obecną działalność przedsiębiorstw i sposoby ich kontroli reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. W art. 79, pkt. 1 i 4 rzeczonej ustawy brzmią następująco:

1. Organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli.

2. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

Ostrzegając przedsiębiorcę o zamierzonej kontroli, częstokroć daje mu się czas na zatuszowanie pewnych błędów czy manipulację pracownikami, by przekonali inspektorów, że ich prawa są przestrzegane. Mając to na uwadze, posłowie proponują zniesienie obowiązku informowania o kontroli. Złożony przez nich projekt ustawy trafi do tzw. pierwszego czytania w Sejmie. Jeśli jej treść zostanie zaakceptowana, trafi do Senatu, a stamtąd na biurko Prezydenta, o ile senatorowie nie dopatrzą sie w niej błędów. Nowe przepisy miałyby obowiązywać po 3 miesiącach od uchwalenia projektu.

Pan Tomasz, który planuje w Elblągu założyć firmę, przyjął projekt ustawy ze spokojem:

Tylko osoby, które "mają swoje za uszami" powinny się obawiać kontroli. Nie zakładam firmy po to, by oszukiwac ludzi i państwo. Robię to po to, by dać zatrudnienie. Wiem, że w Elblągu ciężko o pracę. Analiza lokalnego rynku wykazała, że firma cateringowa to będzie strzał w dziesiątkę, więc na brak zleceń nie powienienem narzekać, co z kolei przełoży się na zyski, te zaś m. in. na wypłaty dla pracowników.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obowiązujące przepisy, regulujące działalność gospodarczą, a co za tym idzie - również jej kontrolę. są niedopracowane i powodują wiele problemów. Właściciele firm wyliczają wśród tych utrudnień m. in. wydłużenie czasu rozpatrywania skarg, a nawet w niektórych przypadkach uniemożliwienie ich rozpatrzenia.

Wielokrotnie wskazywano również na sprzeczne informacje, zawarte w dwóch ustawach: o swobodzie działalności gospodarczej i ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Dokumenty te zawierają wzajemnie wykluczające się zapisy, dotyczące kontroli danego przedsiębiorstwa. Pierwszy przewiduje, że jeśli inspektor przeprowadził kontrolę bez upoważnienia, powinien je dostarczyć w ciągu 3 dni od jej zakończenia. Drugi z dokumentów uwzględnia 7-dniowy okres dostarczenia stosownego pisma.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Złomiarz
ponad rok temu ocena: 100%  6
A ciekawe co tam na złomowcach słychać?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Twój nick
ponad rok temu ocena: 100%  5
To że PIP nie będzie musiał zapowiadać swoich kontroli w firmie to jedna sprawa, ale przydała by się również nowelizacja całego kodeksu pracy. Jest on nieżyciowy. Pozwala pracodawcy na patologiczne zachowania pomimo nakładania za ujawnione „wykroczenia” śmiesznych kar finansowych, które de facto pokrywają zatrudnieni pracownicy ze swoich kieszeni, nawet tego się nie domyślając. W naszym mieście też by się znalazło kilka, lub kilkanaście podmiotów gospodarczych które pomimo ujawnienia nieprawidłowości przez inspektorów PIP, dalej robią swoje traktując zatrudnionych jak mięso armatnie !
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DG
ponad rok temu ocena: 0%  4
Zabierzcie tego redaktora z przypadku z tego serwisu, albo przynajmniej niech nie pisze (humanista!) o gospodarce, bo na prawdę Was kompromituje. Ten człowiek kompletnie niema pojęcia o czym pisze. Dla zawodowego ekonomisty teksty tego Pana to jest po prostu zwykły bełkot. 1. Nie potrafi poprawnie odczytywać statystyk. 2. Nie potrafi zdefiniować instytucji regulujących rynek. 3. Bank centralny to jest "główny bank". i na koniec hit: bieda jest przyczyną bezrobocia! To tylko kilka przykładów braku kompetencji tego człowieka do pisania tekstów o gospodarce. Mam nadzieję że po prostu zmieni zajęcie, bo czytają to też ludzie, którzy mają taki samo pojęcie o ekonomii jak p. Makowski (niestety zerowe) i wierzą w te brednie.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacek
ponad rok temu ocena: 0%  3
Proponuje sprawdzić wszystkie spółeczki działające na terenie słynnego Alstomu.Pracownicy tych spóleczek to maszynki do robienia pieniędzy.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.R.
ponad rok temu ocena: 100%  2
Kontrole zapowiedziane totalna pomyłka. Prywaciarz wiedział o kontroli i w szufladce czekały czyste umowy na zlecenie gotowe do podpisania. Pracownik chcąc utrzymać pracę nawet nie jęknął.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mika
ponad rok temu ocena: 80%  1
może elbląscy kontrolerzy sprawdzą słynnego na całe miasto ''borysa'' sprzedawcy alkoholi pewnie będą ciekawe rezultaty
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.