› FIRMY
› ARTYKUŁY

Koordynator ochrony niewielkiej firmy z Elbląga: "Rynek nie jest sprawiedliwy"

11 miesięcy temu    1.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
Małe firmy ochroniarskie nie mają lekko, szczególnie w miastach zbliżonych wielkością do Elbląga i mniejszych,Małe firmy ochroniarskie nie mają lekko, szczególnie w miastach zbliżonych wielkością do Elbląga i mniejszych, fot. Marcin Mongiałło

Niewielkie, działające na rynku lokalnym firmy ochroniarskie operujące w miastach średniej i małej wielkości nie mają łatwo. Wynika to z konkurencji dużych, sieciowych agencji ochrony oraz przepisów prawa, które de facto uderzają w działalność mniejszych podmiotów. 

Usługi ochroniarskie są wyjątkowo wrażliwe na wzrost kosztów pracy. 1,5 roku temu w branżę uderzyło ozusowanie umów-zleceń. Po obłożeniu składką ZUS umów cywilnoprawnych w styczniu 2016 roku aż 45 tys. pracowników z branży zatrudniającej wówczas prawie 300 tys. osób straciło pracę w agencjach ochrony na terenie całego kraju. Cięcia w zatrudnieniu dotknęły także firmy działające w Elblągu.

Rynek nie jest sprawiedliwy

- powiedział nam koordynator małej agencji ochrony działającej na lokalnym rynku.

Dlaczego?

Duże agencje ochrony, tzw. sieciówki, zaniżają stawkę godzinową tylko po to, żeby wejść na rynek elbląski nie reklamując swojej firmy. Jeśli chodzi o zakłady pracy chronionej, które są w Elblągu oraz firmy, które mają podpisane umowy z PFRON-em (Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przyp. red.) na zatrudnianie osób niepełnosprawnych z grupą inwalidzką (jedynką oraz dwójką) - te firmy otrzymują około 2 tys. zł dotacji z PFRON-u na jednego pracownika plus pieniądze od kontrahenta za dozorowanie obiektu. Zasady są takie,że premiowane są duże firmy, gdyż w przypadku korzystania z dofinansowania do stanowiska pracy z PFRON-u trzeba najpierw zainwestować własne pieniądze, a dopiero po jakimś czasie otrzymuje się zwrot. stać na to tylko wielkie firmy ochroniarskie dysponujące dużym kapitałem.

- powiedział nam koordynator. 

Okazuje się, że to nie wszystko. W tej branży dzieją się bowiem rzeczy, które mogą wprowadzić w zdumienie. Opowiedział nam o nich człowiek, który od lat funkcjonuje na elbląskim rynku:

Ochroniarz powinien być sprawny, dysponujący refleksem, szybkością. Co to za ochroniarz, jeśli ma schorzenia dyskwalifikujące go jeśli chodzi o wykonywanie pracy w ochronie. Oprócz tego firmy ochroniarskie zatrudniają tych schorowanych pracowników na nocnych dyżurach, na których bardzo często pracują samodzielnie. Oni siedzą od 12 do 24 godzin. PFRON tego nie kontroluje, jeśli chodzi o liczbę przepracowanych godzin. Zdarza się, że są to ludzie ze zdiagnozowaną padaczką, silną wadą wzroku, po skomplikowanych operacjach. Tacy pracownicy nie powinni być na zmianie sami. 

Niewielkie agencje ochrony stykają się również z wyzwaniem, jakim są nowoczesne, niejednokrotnie kosztowne, technologie wykorzystywane w ochronie obiektów i mienia. 

Część kontrahentów wybiera monitoring zamiast ochrony fizycznej, ale ten monitoring w niektórych obiektach nie zdaje egzaminu. Zdarzają się zwarcia, zalania instalacji elektrycznej, w związku z czym bywa, że sprawcy nie zostają namierzeni. Monitoring powinien być moim zdaniem stosowany w biurach, na mniejszych powierzchniach. Co z tego, że jest tani dla klienta. Należałoby jednak zadać pytanie, czy jest skuteczny?

- podsumował elblążanin.

Są jakieś metody rozwiązania problemów ochrony mienia i osób w Polsce? 

Bardzo dobrze obecnie funkcjonujący system opisał jeden z czytelników portalu gazeta.pl: 

Tu winny jest system, który utrwala , wymusza często takie sytuacje. System ten jest aprobowany przez wszystkich, a cierpią na nim ci, którzy w tej ochronie chcieliby pracować naprawdę.

 

System ten funkcjonuje tak: 
- PFRON refunduje agencjom ochrony koszty zatrudnienia (do 90%) każdego niepełnosprawnego , najwięcej za osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w kat. O (oczy), P (psychiczne), E (epilepsje), Z (ociężałość umysłowa),
- każda firma która wynajmie taka "ochronę" również może uzyskać z PFRON zwrot kosztów "ochrony" sięgający 90 %.

 

W takiej sytuacji zarówno "agencji" będącej jednocześnie Zakładem Pracy Chronionej (większość w Polsce, nawet te największe z kapitałem zagranicznym) opłaca się zatrudniać osoby niepełnosprawne, a tym samym pozwala to na konkurencyjność przy przetargach (5-6 pln/h), bo to jest praktycznie (przynajmniej w 70 %) ich zysk. Przecież i tak na pensje dla pracowników dostają z PFRON-u. Opłaca się to także podmiotom potrzebującym i wynajmującym ochronę, bo mają tanio i jeszcze mogą dostać zwrot. Stąd też te śmiesznie niskie stawki 3,5 - 4 /h dla tych, którzy nie są niepełnosprawnymi.

Diagnozę problemu zaprezentowała również inna osoba związana z branżą.  

Niestety jak długo będą obowiązywały obecne zasady wspierania z PFRON-u, tak długo przedsiębiorcy będą doić z tego systemu narażając swoich pracowników i klientów w imię lepszego zysku. Nie ma co się dziwić takiej sytuacji firma ma zarabiać pieniądze,a to, że  Agencja Ochrony jest Zakładem Pracy Chronionej  - przeczytajcie sobie na głos jak to brzmi – samo w sobie jest chore to chyba każdy widzi, dlatego jak długo decydować będzie cena tak długo zamiast w pracy mieć kogoś na kształt Denzela Washingtona będziemy mieć przysłowiowego Pana Zdzicha z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym lub znacznym. PFRON-owicze jak najbardziej powinni pracować w ochronie, lecz na pewno nie na takich zasadach jak obecnie i nie na każdym stanowisku

- napisał jakiś czas temu Paweł Bilko na łamach branżowego bloga wochronie.pl 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kowal
11 miesięcy temu ocena: 100%  7
Chorzy ludzie powinni pracować z nadzorem, każdy sam powinien wiedzieć, czy woli za te samą stawkę chorego nawet z wadami układu krążenia lub nie mogącego przebiec nawet 5 metrów. moim zdaniem nie powinni pracować w ochronie. Powinni pracować z osobą nadzorującą tylko w dzień 8 godzin.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ psyche
11 miesięcy temu ocena: 100%  6
czy ktoś chce mieć dla ochrony swojego majątku chorego psychicznie człowieka? hahahahaha faktycznie masakra. ja nie chcę. a i tak trzeba dać 13 na godzinę wolę mieć zdrowego niż psychicznie chorego.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ agent
11 miesięcy temu 5
Panie JOJO. Najgorsze jest mądrzyć się jak się nie ma wiedzy w temacie. Poczytaj pan zanim coś pan napisze: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/polakow-strzeze-armia-inwalidow,9753822/
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gościu
11 miesięcy temu ocena: 100%  4
Krzyczą oderwani od koryta! Skończyły się stawki 3.7zł/h ! Teraz trzeba dawać 13zł dla świeżego nie wykwalifikowanego pracownika a powyżej 13zł dla obecnych pracowników! Koniec z praniem pieniędzy. A swoją drogą na ochronie tylko silni zdrowi mężczyźni chyba że jako ciecie parkingowi dozorujący jakiegoś obiektu we wsparciu osób młodych! Bardzo dobrze że trzeba dawać więcej na godzinę. 13 zł i nie kombinuj!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JOJO
11 miesięcy temu ocena: 0%  3
TEN TEKST TO JAKIES STARE WYPOCINY I BEZ ZNAJOMOŚCI SPRAWY A TAK NAPRAWDE PRZEPISY SIE ZMIENIŁY I WYKWALIFIKOWANY PRACOWNIK OCHRONY Z UPRAWNIENIAMI NIE MOŻE JUZ OD TRZECH LAT BYC INWALIDA .. KAŻDY PRZECHODZI SPECJALISTYCZNE BADANIE KOMISYJNE CO 3 LATA A UKRYCIE FAKTU POSIADANIA GRUPY INWALIDZKIEJ JEST PRZESTĘPSTWEM ...
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ agent
11 miesięcy temu ocena: 100% 2
Panie JOJO nie wiesz pan o czym mówisz, bo nie siedzisz pan w tej branży. Może być inwalidą: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/304475;jsessionid=2C2BAB06D5418A26EFB79249C74C3DB4 Tutaj aktualna oferta pracy na OLX: https://www.olx.pl/oferta/agent-ochrony-z-orzeczeniem-o-niepelnosprawnosci-obiekty-handlowe-CID4-IDl7pXO.html#01fb7eb6ba
~ Kokos
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Tak to jest jak duże sieciowe firmy wchodzą na rynek elbląski drugą sprawą jest fakt iż zakłady pracy chronionej nie powinni chronić mienie pracownicy którzy są zatrudniani w takich firmach posiadają stopień niepełnosprawności z 1 lub 2 grupą nasuwa się pytanie jak taki człowiek może pilnować mienie skoro jeszcze trzeba tego człowieka pilnować aby się jemu nic nie stało bo grupy 1 lub 2 na gardło się nie dostaje tylko na poważne schorzenia choroby nasuwa się pytanie czy taki człowiek może i da radę pilnować czyjeś mienie i czy takiemu człowiekowi można powierzyć mienie do pilnowania inną kwestią jest fakt iż takie firmy otrzymują z pfron dofinansowanie około 2000 zł tak de fakto mają pracownika za darmo plus kasę za usługę i o to tu chodzi pozdrawiam wszystkich z pracy chronionej
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.