› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kredyt hipoteczny sposobem na sfinansowanie wymarzonego domu?

aktualności 5 miesięcy temu    30.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Kredyt hipoteczny sposobem na sfinansowanie wymarzonego domu?

Budowa domu pochłania duże koszty. Szczególnie w obliczu rosnących cen materiałów problemowe może się okazać zebranie całej wymaganej sumy, do tego, by stworzyć swój własny dom marzeń.

Jednym z popularnych rozwiązań jest w takiej sytuacji kredyt hipoteczny. Wynika to z jego szeregu zalet, dzięki którym liczba zainteresowanych nim osób nie ulega większym zmianom w ciągu ostatnich lat.

Dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu i jakie warunki w tej kwestii trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny to mimo rosnących stóp procentowych, nadal najkorzystniejsza opcja na sfinansowanie budowy swojego własnego domu. Do głównych zalet takiego kredytu należą jego niski koszt, wysoka maksymalna kwota spłaty, a także długi okres rozliczenia (sięgający nawet 30-35 lat).

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy spełnić szereg warunków. Po pierwsze, istotna jest nasza zdolność kredytowa, czyli określona przez instytucję finansową udzielającą kredytu, zdolność do spłaty naszych zobowiązań w terminie. Musimy wiedzieć o tym, że po złożeniu wniosku o kredyt, dokładnej analizie podlegają nasze dochody oraz koszty życia. Istotne jest również posiadanie wkładu własnego, czyli określonej procentowo wartości nieruchomości, którą musimy posiadać, by sfinansować budowę. Zgodnie z Rekomendacją „S” Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest obecnie możliwy, a minimum takiego wkładu to 20%. Na przykład, gdy szacowana wartość nieruchomości  wynosi 1 mln zł, musimy posiadać 200 tys. złotych oszczędności. Niektóre z banków i innych instytucji finansowych udzielających kredytu hipotecznego, zmniejszają jednak minimalny wkład własny do 10-15%. W takim przypadku konieczne jest jednak zwykle dokupienie dodatkowego ubezpieczenia płatnego jednorazowo lub też zwiększającego nieznacznie wysokość naszej raty kredytowej.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – czym się różni od klasycznego kredytu hipotecznego na zakup gotowej nieruchomości?

Kredyt hipoteczny na budowę domu to długookresowy kredyt udzielany na budowę konkretnej nieruchomości. W związku z tym, że bierzemy go, gdy nie znamy ostatecznej ceny nieruchomości, bank musi wziąć pod uwagę jej szacowaną wycenę. Odróżnia to go od klasycznego kredytu hipotecznego na zakup już gotowej nieruchomości, gdzie taka cena zakupu jest znana już na samym początku.

Co niezwykle ważne, kredyt hipoteczny na budowę domu jest wypłacany w transzach. Oznacza to, że dopiero po zakończeniu danego etapu określonego w ustalonym wcześniej harmonogramie, następuje przelew środków ze strony banku. Nie musimy się jednak martwić o to, że określone opóźnienia w budowie (np. związane z brakiem materiałów) spowodują trudności z rozliczeniami z bankiem.  Wypłaci on po prostu pieniądze dopiero po zamknięciu danego etapu.

Kredyt hipoteczny – gdzie warto się o niego ubiegać?

Kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości to produkty oferowane na polskim rynku przez wiele instytucji finansowych. Wśród nich warto zwrócić jednak uwagę na Kasę Steczyka zajmującą czołowe miejsca w rankingach kredytów hipotecznych. Kredyt hipoteczny w Kasie Stefczyka (RRSO: 6,91% ) jest dostępny na kwotę nawet do 2.000.000 zł, wyróżniający się elastycznym okresem spłaty (od 5 do 30 lat), niskim wkładem własnym (już od 10%), a także tym, że rata kredytu hipotecznego przeliczana jest na podstawie wskaźnika WIBOR6M. Oznacza to, że ponowna kalkulacja kredytu hipotecznego i zmiana jego oprocentowania następuje tylko raz na pół roku. Co więcej, jeśli skorzystamy z kredytu hipotecznego w Kasie Stefczyka, otrzymamy także darmowe konto przez cały okres kredytowania. Te wszystkie udogodnienia sprawiają, że jeśli zastanawiamy się nad kredytem hipotecznym na zakup nieruchomości– Kasa Stefczyka będzie idealny miejscem do jego zaciągnięcia.

Źródła:

https://propertylook.pl/prawo-i-finanse/kredyt-na-wykonczenie-domu-dlaczego-warto-sie-zdecydowac/

https://www.extradom.pl/porady/artykul-kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu-czym-jest-i-jakie-warunki-nalezy-spelnic-aby-go-otrzymac

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.