fot. archiwum elblag.net
Podobnie nie masz czego szukać będąc sekretarką, pracownikiem biurowym bądź ekonomistą. Poszukiwani natomiast są spawacze, fryzjerzy, mechanicy pojazdów samochodowych. W sieci został opublikowany „Barometr zawodów” na 2016 rok. To badanie, które dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Kształcisz się bądź też jesteś przed decyzją o wyborze studiów? To badanie to absolutny „must have”!
Trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Co oznaczają? Wytłumaczenie możemy znaleźć na oficjalnej stronie badania:
Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).
Zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Sprawdźmy więc, jak wygląda Elbląg. Okazuje się, że triumf powinny święcić dobre szkoły zawodowe. Brakuje mechaników samochodowych, stolarzy, spawaczy, pielęgniarek, kierowców. Wybór zawodu jest całkiem spory.
Najliczniejszą grupę stanowią zawody zrównoważone. Wśród nich, ot dla przykładu, dziennikarze, fotografowie, blacharze samochodowi, graficy, instruktorzy nauki jazdy, piekarze, robotnicy budowlani i wiele, wiele innych zawodów.
Natomiast jeżeli chcesz być kierowcą samochodu osobowego, pedagogiem, nauczycielem, sekretarką, masażystą czy ślusarzem, możesz mieć poważne problemy ze znalezieniem pracy. Tych zawodów jest w Elblągu nadwyżka.
Badanie w formie PDF jest dostępne TUTAJ.