› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kto i jak powinien wykorzystywać social media w biznesie?

aktualności 27 dni temu    29.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kto i jak powinien wykorzystywać social media w biznesie?

W obecnych czasach trudno wręcz przecenić potęgę social mediów. Stały się ważnym elementem naszego codziennego życia prywatnego, a także zyskują coraz większe znaczenie w biznesie. Jak z nich korzystać, aby przynosiły jak największe korzyści dla firm?

Rzeczywistość vs świat wirtualny w sprzedaży

Większość firm już jakiś czas temu dostrzegła gigantyczne korzyści płynące z aktywnej obecności w Internecie. Powstaje coraz więcej blogów branżowych, tworzy się profile na portalach społecznościowych. Realność zbliża się znacząco do świata wirtualnego.

Nieco statystyk od dom mediowy warszawa?

Jak podają statystyki, w zeszłym roku w Polsce ponad 19,5 miliona użytkowników, dokonywało regularnych zakupów w sieci. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat liczba ta wzrośnie do 21 milionów.

W jaki sposób sprzedaje się w sieci? Przede wszystkim, dzięki sklepom online. Ich istotnym uzupełnieniem są kanały social media, w których uruchomiono w ostatnim czasie także zakładki sklepowe także dla branży logistyka chłodnicza.

Prowadzenie fanpage a sprzedaż online

W social media spędzamy każdego dnia około 2 godzin. To naprawdę sporo czasu. Z punktu widzenia przedsiębiorców kanały społecznościowe są zatem genialnym miejscem, służącym do pozyskania uwagi nowych klientów, ambasadorów marki oraz obserwatorów.

Teoretycznie podstawową funkcją profili firmowych na portalach społecznościowych nie jest sprzedaż, a tworzenie lojalnej grupy zaangażowanych użytkowników, którzy poprzez interakcje (polubienia, komentarze i udostępnienia) rozszerzają zasięg naszych komunikatów. Pomaga to budować wysoką świadomość marki oraz tworzyć jej profesjonalny wizerunek w Internecie. Dopiero one zaś przekładają się na późniejsze sprzedaże.

Jak budować spójny i ciekawy profil firmowy w social media, tak żeby ludzie chcieli go odwiedzać?

Kurs social media lub zatrudnienie agencji

Oczywiście, można zbudować i prowadzić profil samodzielnie. Wiąże się to jednak z poświęceniem wielu godzin na zdobycie rzetelnej i praktycznej wiedzy, która pozwoli działać skutecznie. Nie każdy ma czas i ochotę, aby zwiększać ilość codziennych obowiązków, odciągających nas od tego, czym powinniśmy się zajmować.

Dlatego też, coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie specjalistów, którzy o social mediach wiedzą wszystko. Osoby pracujące w agencjach lub freelancerzy zajmują się tematyką mediów społecznościowych na co dzień – mają dostęp do różnorodnych case studies, uczestniczą w szkoleniach, czytają fachową literaturę, żeby cały czas być na bieżąco. Dzięki temu, są w stanie dużo lepiej zaplanować scenariusz dla każdego konta oraz dopasować kampanie promocyjne do potrzeb klientów danej marki.

Jak działać w social mediach?

Nie da się osiągnąć sukcesu, jeśli nie zaczniemy od dobrego planu – bez względu na to, czy działamy samodzielnie, czy z zewnętrzną pomocą. Warto już na tym etapie ustalić, kto tak naprawdę jest naszym klientem docelowym, jakie są jego oczekiwania, czego szuka w social mediach.

Im więcej szczegółów określimy, tym lepiej. Dzięki temu zbudujemy personę, pod którą będą tworzone posty oraz dedykowane kampanie promocyjne. Trzeba działać konkretnie i docierać do wąskiego grona, które stanie się aktywną grupą obserwatorów, zaangażowanych w nasze treści. Nikt przecież nie potrzebuje martwych i nieaktywnych polubień profilu.

Drugim istotnym aspektem jest oczywiście regularna aktywność. Publikujmy informacje na temat życia firmy, wydarzeń biznesowych oraz aktualnej oferty, dbając o to, żeby obserwatorzy byli zawsze dobrze poinformowani o tym, co się u nas dzieje.

Bycie aktywnym dotyczy odpowiadania na wszystkie komentarze i wiadomości, a także uczestnictwa w dyskusjach branżowych – zarówno na samym profilu, jak i w grupach tematycznych. Dzięki temu tworzymy wizerunek rzetelnego specjalisty w swojej branży.

Social media – czy dla wszystkich biznesów?

Obecność w social media dla wszystkich firm jest obowiązkowa. Dzięki nim można dotrzeć do olbrzymiej grupy odbiorców, zainteresowanych naszymi produktami lub usługami. Pamiętajmy jednak, że jak każda branża ma swoją specyfikę, tak i każdy portal przyciąga nieco inne grono użytkowników.

Zanim zaczniemy zatem przygodę z firmowymi profilami na portalach społecznościowych, przeprowadźmy dokładną analizę i wybierzmy miejsca, które będą dla nas najbardziej korzystne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.