› FIRMY
› ARTYKUŁY

Leasing finansowy – co warto o nim wiedzieć?

aktualności 9 miesięcy temu    4.11.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Leasing finansowy – co warto o nim wiedzieć?

Leasing finansowy jest jedną z opcji zewnętrznego finansowania pojazdów. To rozwiązanie, które – chociaż jest znacznie mniej popularne od leasingu operacyjnego – również może przynieść wiele korzyści. Poznaj istotę tej formy finansowania i dowiedz się, kiedy warto ją wybrać.

Zastanawiasz się, co to jest leasing finansowy? Chcesz poznać zasadę działania oraz korzyści z niego wynikające? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tą formą finansowania.

Co to jest leasing finansowy?

Leasing finansowy znany jest również jako leasing kapitałowy, inwestycyjny. Jego istotą jest przekazanie przedmiotu umowy przez firmę leasingową (leasingodawcę) na rzecz przedsiębiorstwa (leasingobiorcy) w zamian za miesięczne raty leasingowe. 

Można wskazać kilka typowych cech dla tego rodzaju leasingu, które odróżniają go od leasingu operacyjnego:

 • amortyzacja leży po stronie leasingobiorcy – to on ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodu,
 • w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć wyłącznie część odsetkową miesięcznej raty,
 • czas trwania umowy leasingowej jest zbliżony do normatywnego okresu amortyzacji.

Warto także mieć świadomość, że leasing kapitałowy (inwestycyjny) wiąże się z koniecznością uregulowania podatku VAT z góry w całości – wraz z pierwszą ratą leasingową. 

Leasing kapitałowy (inwestycyjny) – najważniejsze korzyści

Leasing finansowy niesie za sobą wiele korzyści, ale nie będzie to rozwiązanie atrakcyjne dla wszystkich przedsiębiorców. Dlatego należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, a następnie podjąć decyzję dopasowaną do specyfiki prowadzonej działalności.

 • Jednorazowa amortyzacja

Chociaż założeniem leasingu finansowego jest konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przedsiębiorca może skorzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji. Jej istotę stanowi wliczenie w koszty uzyskania przychodu wydatku o dużej wartości, np. maszyn specjalistycznych, środków transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych).

 • Brak wykupu

W leasingu finansowym, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, uregulowanie ostatniej raty jest jednoznaczne z przejęciem przez użytkowanego przedmiotu przedsiębiorcę na własność.

 • Dowolny czas trwania umowy 

W leasingu operacyjnym czas trwania umowy leasingowej musi być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu. Natomiast w leasingu kapitałowym minimalny czas trwania umowy może być dowolny. 

Leasing finansowy to korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców – szczególnie tych, którzy nie są płatnikami podatku VAT. Dzięki temu istnieje możliwość odliczenia stawki VAT w takiej samej wysokości, jaką obłożony jest przedmiot umowy leasingowej. Ta forma finansowania jest zatem korzystna dla firm z branży medycznej – sprzęt medyczny obłożony jest stawką VAT w wysokości 8%.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.