› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Majowe przymrozki i śnieg zniszczyły u nas 70 proc. upraw sadowniczych

aktualności 11 miesięcy temu    15.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. internet

Komisje powołane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego zakończyły pierwsze szacowanie szkód po wiosennych przymrozkach.Wiadomo już, że uszkodzonych zostało ponad 70 procent upraw sadowniczych w województwie warmińsko-mazurskim. Poszkodowani zostali także rolnicy z regionu elbląskiego.

Straty stwierdzono w 64 gospodarstwach. Łącznie wyniosły ponad 6 milionów złotych.

Komisje wciąż pracują i analizują wnioski, które zostały zgłoszone w tym miesiącu. Dotyczą m.in. szkód w uprawach rzepaku i zbóż w gospodarstwach położonych w gminach: Kalinowo i Płoskinia (powiat braniewski) oraz zniszczenia środków trwałych przez burzę i huragan.

W całej Polsce straty z powodu fatalnej aury wynoszą niemal 400 milionów złotych. Dane opracował resort rolnictwa i rozwoju wsi. Nie są to jednak szacunki ostateczne.

Większość terenowych komisji jeszcze podlicza szkody w poszczególnych gminach. Terenowe komisje powoływane przez wojewodów pracują od ponad miesiąca. W wyniku niekorzystnej pogody, straty stwierdzono dotychczas w niemal 22 tysiącach gospodarstw w Polsce. Ostateczne szacunki powinniśmy poznać jeszcze lipcu, wtedy dowiemy się, jaką pomoc trzeba skierować do rolników – powiedział mediom wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
11 miesięcy temu 1
Czy mgr prawa p. Ziobro, jako Prokurator Generalny zaleci przeprowadzenie śledztwa dot. przyczyny przymrozków, a jako Minister Sprawiedliwości będzie głosował na posiedzeniu Rządu za wypłaceniem odszkodowań dla sadowników? Tego nie wiem Tuszę, że tak.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.