fot. Bartłomiej Ryś
Program „Wzrost innowacyjności i konkurencyjności elbląskich MŚP poprzez tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry” realizowany był w latach 2011-2013. Jakie cele zostały spełnione oraz jak rozwinęły się firmy zakwalifikowane do projektu?
Dzięki projektowi w dwóch elbląskich przedsiębiorstwach zatrudniono 5 wysoko wykwalifikowanych pracowników na okres 31 miesięcy.
Główne rezultaty jakie osiągnięto to przede wszystkim nabycie doświadczenia przez współpracujące ze sobą osoby, wzrost świadomości sektora nauki i biznesu, współpracy między jednostkami naukowymi oraz prywatnymi. Rozwinięto również działalność sektora innowacyjności. Ponad to podniesiono prestiż przedsiębiorstwa, dostosowano normy, zwiększono zyski i produktywność. Budżet projektu wyniósł 935,7 tys zł, w tym dofinansowania 605,6 tys zł.
Grupą docelową byli specjaliści z dużym doświadczeniem. Główne branże to teleinformatyka, elektrotechnika, branża meblowa, ochrona środowiska, przemysłu odlewniczego i metalurgii, rolno-spożywczej, medycznej i budownictwa. Kolejnym warunkiem zatrudnienia była ciągłość pracy w jednostce naukowej w dużym przedsiębiorstwie przez co najmniej 2 lata oraz prowadzenie działalności w obszarze badań naukowych.
Chęć udziału w projekcie wyraziło 7 firm. JET SYSTEM, LUPUS, OPEGIEKA Sp. z o.o., ITM Sp. z o.o., Bartex Sp. z o. o., ACT Advanced Cosmetic Technologies, Pracownia Badań Środowiskowych ACER.
Do rekrutacji przystąpiły 34 osoby, 11 z nich otrzymało ocenę pozytywną
Ostatecznie z projektu skorzystali OPEGIEKA zatrudniając cztery osoby: Dariusza Waldzińskiego, Krzysztofa Brunieckiego, Marcina Kulawiaka, Joannę Jółkowską oraz ITM zatrudniając Bożenę Staruch i Bogdana Staruch.
OPEGIEKA dzięki projektowi mogła zatrudnić specjalistów z branży geoinformatycznej i informatycznej. ITM unowocześniło proces produkcji mebli, zwiększyło efektywność pracy. Dzięki programowi firmy wzmocniły swoją konkurencyjność na rynku oraz wprowadziły nowoczesne technologie.