aktualności |
ponad rok temu
25.02.2015 Redakcja elblag.net komentarzy 1 ocen 7 / 86% |
A A A |
Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, w którym bezstronny mediator pomaga dojść do porozumienia osobom będącym w konflikcie. Umożliwia ona przeprowadzenie rzeczowej i uczciwej rozmowy o problemie i dojście do porozumienia korzystnego dla każdej ze stron. Jest to bardzo efektywna metoda, ponieważ pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, a także stres związany z występowaniem przed sądem w roli czy to powoda, czy pozwanego.
Są dwa sposoby przekazania sprawy do mediacji. W przypadku, gdy nie wnieśliśmy jeszcze pozwu do sądu, należy udać się do ośrodka mediacji najbliższego naszemu miejscu zamieszkania. Musimy tam, na gotowym formularzu, złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji wraz ze wskazaniem stron i przedmiotu sporu, oraz wybrać mediatora z listy stałych mediatorów. Natomiast jeśli już wnieśliśmy sprawę do sądu, możemy wystąpić do tego sądu z wnioskiem o skierowanie sprawy do mediacji i zaakceptować wyznaczonego nam mediatora. Następnie mediator kontaktuje się ze stronami sporu oraz organizuje wspólne spotkanie podczas którego pomaga stronom w negocjacjach, a także poszukuje i wybiera najlepsze rozwiązania. Gdy negocjacje powiodą się, strony zawierają ugodę mediacyjną, a mediator składa sprawozdanie/protokół w sądzie rozpoznającym sprawę (jeśli sprawę do mediacji skierował sąd) lub przekazuje go stronom, które z kolei mogą wystąpić do sądu o jego zatwierdzenie.
Przy prowadzeniu mediacji bardzo ważna jest też rola prawnika, który jako pełnomocnik strony powinien rzetelnie poinformować swojego klienta o warunkach, kosztach, czasie trwania czy przebiegu mediacji jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jego zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie klienta do uczestniczenia w tym procesie także poprzez omówienie zamierzonych celów, analizę ryzyka, opracowanie strategii oraz najlepszej i najgorszej alternatywy zakończenia sporu. Dzięki tym działaniom klient będzie do mediacji dobrze przygotowany, poczuje się pewniej i swobodniej. Należy jednak pamiętać, że rolą prawnika w procesie mediacyjnym jest słuchanie i czuwanie, aby zawarta ugoda aby nie zawierała wad formalnych i mogła być zatwierdzona przez sąd, a przez to stała się ważna i wiążąca, a jej postanowienia skuteczne. Jego funkcją jest zatem niesienie pomocy zarówno klientowi, jak i mediatorowi. Prawnik, inaczej niż w sądzie, ma pozwolić klientowi samodzielne prowadzić rozmowy i swobodnie kreować rozwiązania zgodne z jego interesem. Mimo iż w mediacji pełnomocnicy odsunięci są na drugi plan, mają tam do spełnienia ogromną rolę, a ich pomoc jest niejednokrotnie niezbędna.
Niewątpliwie mediacja jest bardzo korzystnym sposobem radzenia sobie z problemami. Pozwala nam zachować kontrolę nad przebiegiem sporu oraz nad jego ostatecznym rozwiązaniem. Po zawarciu ugody poziom satysfakcji obu stron jest zazwyczaj wysoki, ponieważ jest to ich wspólny sukces i nikt nie pozostaje przegrany. Jest to też metoda bardzo skuteczna - strony chętnie stosują się do postanowień ugody, ponieważ same je ustaliły zgodnie z ich własnym interesem.
Artykuł powstał dzięki informacjom od Zespołu firmy Versus (www.Versus24.pl) - zajmującej się obsługą finansową przedsiębiorców.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |