› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

MEN: przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli

aktualności 2 miesiące temu    20.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
MEN: przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli fot. ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim (profil na Faceboou)

Zimowa przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli – przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Od 23 do 31 grudnia trwa w szkołach zimowa przerwa świąteczna. Dla uczniów jest to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jak wyjaśnia ministerstwo edukacji, to oznacza, że w tych dniach dyrektor szkoły „nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych”.

Resort podkreśla jednak, że zimowa przerwa świąteczna nie jest jednak czasem wolnym od pracy dla nauczycieli ani dniami ich urlopu wypoczynkowego (urlop przysługuje nauczycielom w okresie ferii letnich i zimowych).

„W trakcie przerwy – w dni robocze – nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły (w ramach realizacji 40-godzinnego tygodnia pracy wynikającego z przepisów ustawy – Karta nauczyciela)” – wskazuje MEN w komunikacie. „Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych” – wyjaśnia resort.

Ministerstwo wyjaśnia także sytuację dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym. One mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

„Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, a więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy ww. rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych” – zaznacza MEN.

Źródło: Kurier PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tfuj nauczyciel
2 miesiące temu ocena: 0%  4
uczen, nie nazekamy, 5 tysia na reke, wolne w wakacje ferie, 18 godzin pracy wszystkie wekendy wolne, 13, wakacyjne w dóhó simiejemy sie slóhając i czytajac glópoty kture piszecie albo muwicie o ile potraficie sklecić jedno popranie zbudowane zdanie bez;xD, LOL, dzban czy jakos tam, jest na sUUUper i MEN moze se muwic co hce ale w swieta tez swietujemy a wy smartphony w lape i ........sialla la la zabawa na calego....pozdro tfuj naóczyciel
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ uczen
2 miesiące temu ocena: 0%  3
I bardzo dobrze, ludzie w marketach tez nie maja przerwy swiatecznej. Do roboty nieroby. Wakacje wolne, ferie wolne i jeszczs strajkowac sie zachcialo. Nie za do dobrze wam? Nie narzekajcie a jak malo zarabiacie to mozecie zawsze jakies korepetycje dac - one sa w cenie. Albo sie poprostu przekwalifikujcie.
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nauczyciel, a nie nierób.
2 miesiące temu ocena: 100% 2
Biedny chłopcze...skończ studia. Najlepiej 2 kierunki i minimum 3 podyplomówki. Do tego kilkanaście kursów. Wszystko oczywiście opłać z własnej kieszeni (!)- to koszt 50 tysięcy, a potem, ZAPRASZAM do pracy w szkole. I nie! Nie będziemy się przekwalifikowywać. Będziemy walczyć o godne uposażenie! Bo jesteśmy specjalistami. Czy zrozumiałeś coś z mojej wypowiedzi, słoneczko??? Nie pozdrawiam.
~ Hyhyhy
2 miesiące temu ocena: 0%  1
Baju baju patataju
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.