› FIRMY
› ARTYKUŁY

Miasto zaoszczędzi 110 tys. zł na jednym przetargu

aktualności 10 miesięcy temu    5.12.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Miasto zaoszczędzi 110 tys. zł na jednym przetargu  fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło

Na ogłoszenie o przetargu na budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku krytej pływalni przy ul. Robotniczej w Elblągu zgłosiło się 15 firm. Trzynaście oferowało niższą cenę niż zaproponowało miasto, dwie znacznie wyższą. Największa różnica to 110 tys. zł.  

We wrześniu ukazało się o ogłoszenie o przetargu na budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku krytej pływalni przy ul. Robotniczej w Elblągu w ramach programu „Wykorzystanie OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w budynkach użyteczności publicznej w Elblągu – etap I”. 

Zgłosiło się 15 firm z całego kraju. Przed otwarciem ofert miasto zaoferowało, że zapłaci 298 tys. zł.  Jeśli chodzi ceny firm to „najtańsza” zaproponowała – 188 tys. zł, a „najdroższa” 399 tys. zł. O tym kto otrzymał zamówienie zdecydowała w 60 procentach cena, 15 proc. - okres gwarancji na roboty budowlane, 10 - okres gwarancji na moduły fotowoltaiczne, 10 -  okres gwarancji na inwertery, 5 proc. - aspekt społeczny, czyli zatrudnienie bezrobotnych. 

Wygrała firma z firma z Iławy oferując 188 tys. zł. Roboty zakończy po 63 dniach od daty udzielenia zamówienia. 

Instalacja fotowoltaiczna
Na powierzchni paneli  w instalacji fotowoltaicznej skupia się energia promieniowania słonecznego – zarówno tą padającą bezpośrednio jak i ta rozproszona, która jest zamieniana na prąd o natężeniu stałym. Kolejnym etapem jest zamiana prądu stałego na prąd o natężeniu zmiennym o parametrach odpowiadających zainstalowanej instalacji elektrycznej. Zamiana ta dokonuje się w inwerterze. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna przesyłana jest do instalacji i ma pierwszeństwo przed energią pobieraną od dostawcy energii. 
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sfrustrowany
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
prosze mi odpowiedziec na pytanie: jakie doswiadczenie ma ta firma, bo z tego co wiem zrobiła tylko 1 instalacje w Iławie. Czyli znowu - najtansza firma i powtórka toru z Agrykola- brawo UM
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
10 miesięcy temu ocena: 0%  1
Dobry krok w dobra strone..
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.