› FIRMY
› ARTYKUŁY

Miastotwórcza rola portu morskiego na przykładzie Portu Gdańsk. Tak może być także w Elblągu

aktualności 10 miesięcy temu    29.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 5 / 100%
A A A
Port Morski Elbląg,Port Morski Elbląg, fot. Bartłomiej Ryś (archiwum Elblag.net)

Funkcjonowanie portu, oprócz stymulowania rozwoju gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia, ma także silną funkcję miastotwórczą. Postaramy się pokazać to na przykładzie Portu Gdańsk, który bardzo silnie wpływa na rozwój i bogactwo miasta.  

Trudno porównywać Port Morski Elbląg do jego odpowiednika w Gdańsku. To zupełnie inna skala. Jedno jest natomiast podobne. Oba porty stymulują rozwój miasta.

Strategia funkcjonowania Portu Morskiego Elbląg opiera się o rozwój żeglugi przybrzeżnej, śródlądowej i obsługi hubów morskich, głównie w Kaliningradzie oraz w Gdańsku. Port w Elblągu, szczególnie po wykonaniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, będzie pełnił fuunkcję portu feederowego, czyli dowozowo-odwozowego. Zadaniem tego typu portów jest zapewnienie ładunkom przemieszczanym drogą morską zmiany środka transportu. Wykonuje się w nich wyłącznie czynności przeładunkowo-składowe. Funkcjonowanie sieci takich portów jest powszechne w Europie Zachodniej. Powodują one rozwój okolicznych obszarów, pełniąc funkcję miastotwórczą. Wykonanie przekopu nie stanowi zatem jakiegokolwiek zagrożenia dla portów trójmiejskich, będzie bowiem wspomagało ich wschstronny rozwój, oczywiście także z korzyścią dla naszego miasta.

Elbląg, dzięki prężnemu funkcjonowaniu portu, mógłby rozwijać się znacznie szybciej niż obecnie. Popatrzmy na przykład Gdańska. Wielu mieszkańców Trójmiasta jest zatrudnionych w Porcie Gdańsk. Niemała część gdańszczan żyje z Portu. 

W samym tylko 2017 r. do budżetu Gdańska z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk wpłynęło:

 • 19 557 372 zł z tytułu podatku od nieruchomości,
 • 1 268 148,28 zł z tytułu wieczystego użytkowania,
 • 220 095 zł z tytułu opłaty gruntowej,
 • 182,29 zł z tytułu opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska,
 • 5 310 zł za wycinkę drzew zgodną z decyzją,
 • 2 709 zł z tytułu opłat skarbowych,
 • 36 161,90 zł z tytułu opłat geodezyjnych.

Łącznie dało to kwotę: 21 089 978,26 zł (co stanowiło 10,25% przychodów ZMPG).

O tym jakie znaczenie ma funkcjonowanie portu morskiego na rozwój miasta świadczy m.in, raport pt.: "Polskie porty morskie jako biegun rozwoju gospodarczego kraju i regionów lokalizacji", opracowany w 2016 r. przez dr hab. Macieja Matczaka z Akademii Morskiej w Gdyni. Wynika z niego, że polskie porty generują aż 227 tys. miejsc pracy. To nie wszystko. Z raportu wynika, że 1 osoba zatrudniona w porcie morskim w Polsce przekłada się na 6 zatrudnionych w jego otoczeniu i aż 33 osoby zatrudnione w sektorze przemysłu i transportu w kraju!  Opracowanie wskazuje, że w 2016 r. 810 firm zlokalizowanych w portach morskich współpracowało z blisko 900 firmami w sektorze portowym oraz 1,8 tys. w otoczeniu portów. Dwa lata temu funkcjonowało aż 28 tys. podmiotów, których działalność związana była z towarami eksportowymi obsługiwanymi w portach oraz kolejne 10 tys. przedsiębiorstw zaangażowanych w obsługę transportową i magazynową ładunków na zapleczu. Badacz zauważył jednocześnie, że otoczenie portowe było jednocześnie miejscem, w którym następował najszybszy przyrost liczby firm.  

Ożywiona działalność Portu Morskiego Elbląg, szczególnie w kontekście przekopu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, z pewnością będzie stymulować do rozwój naszego miasta. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Do_pomorskiego
10 miesięcy temu ocena: 67%  3
To wiadomo również na przykładzie historii Elbląga - dostęp do morze = rozwój. Teraz już chyba jest jasne dlaczego władze województwa, do którego nas wciśnięto bardzo niemrawo podejmują jakiekolwiek działania, żeby nas wspomóc. Oni wiedzą, że dzięki temu Elbląg może się wzmocnić względem Olszczyna. Przed felernym podziałem zapewniano nas, że to szansa dla nas bo będziemy jedynym portem. Tymczasem odprawy fitosanitarne dano łaskawie po 18 latach, a gdy chodzi o lobbowanie przekopu to władze województwa ograniczają się do symbolicznego poparcia, gdy tymczasem dla siebie potrafią wylobbować remont drogi czy nowa trakcje kolejową. Otwórzcie oczy!
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 007
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
Jedno pytanie ile port w Gdańsku musi obsłużyć statków żeby wyjść na plus. Ile statków musiałoby wpłynąć do naszego portu żeby nie było strat. Ilu armatorów ma statki o tak nietypowym wymiarze jakim będzie podejście do naszego portu. I jak Elbląg ma korzystać na wpłatach za użytkowanie wieczyste itp. Skoro to nasze miasto będzie właścicielem portu i samo będzie w niego wkładać grube miliony. Niestety przez te dziwnę specyfikację podejścia do portu oraz samej śluzy na mierzei zostaliśmy wykluczeni z walki o przemysł i została nam sama turystyka na której nie da się tyle zarobić. Najważniejsze w najbliższej przyszłości będzie to kto sfinansuje pogłębienie rzeki Elbląg, przebudowę portu oraz most w nowakowie. Jeżeli miasto Elbląg to szykujemy się na poważną zapaść finansową i brak inwestycji w samym mieście przez najblizsze 8-12 lat, a jest bardzo dużo do zrobienia, chociażby z ul. Grunwaldzka, krolewiecka czy modernizacja komunikacji miejskiej. Nikt tych pieniędzy nam nie da bo nie jesteśmy miastem wojewódzkim, o funduszach unijnych można zapomnieć bo miasto nie ma takich dochodów żeby wypracować 50-80mln wkładu własnego. Zamiast wspaniałego prezentu szykuję się dramat.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek elbląski
10 miesięcy temu ocena: 33% 1
Jeżeli będziemy podchodzić do sprawy w ten sposób,że to się nie uda,to najlepiej by było zburzyć Elbląg i posiać zboże.Panie malkontencie,jest pan pokroju słynnego już Jurka Motorówki,tacy ludzie psują to miasto.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.