› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Ministerstwo Rozwoju podpisało umowę o strategicznej współpracy z GE

aktualności ponad rok temu    27.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Ministerstwo Rozwoju podpisało umowę o strategicznej współpracy z GE fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net

Ministerstwo Rozwoju podpisało wczoraj (26 stycznia) umowę o strategicznej współpracy z General Electric. Jest to o tyle istotne z naszego, lokalnego punktu widzenia, że  w elbląskim zakładzie General Electric pracuje obecnie około 1400 osób. Przypomnijmy, że 2 listopada 2015 roku amerykańskie przedsiębiorstwo zakupiło zakład w Elblągu od międzynarodowego koncernu Alstom z siedzibą w Saint-Ouen pod Paryżem.

Warto również dodać, że rok temu władze spółki zakomunikowały o planach związanych z masowymi zwolnieniami pracowników, dźwięcznie nazywanymi restrukturyzacją zatrudnienia. Niedługo po zakupieniu od Alstomu polskich zakładów, w styczniu 2016 roku podano informację, że w Europie zwolnienia obejmą ponad 6,5 tysiąca pracowników General Electric, przy czym w Polsce ubędzie 229 etatów. Mimo, że GE ma w naszym kraju aż 8 oddziałów to pracę stracą przede wszystkim osoby zatrudnione w Elblągu (204 na 229 etatów).

W przedmiocie wyżej wymienionego porozumienia o współpracy Ministerstwa Rowoju z General Electric poinformowano, że:

głównym celem współpracy strategicznej (...) jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa.

Wśród celów zawartego porozumienia wymieniono też m.in wspieranie rozwoju polskiej gospodarki, modernizację przemysłu, wdrażanie innowacyjnych technologii czy wspieranie polskiego rynku pracy. Dodano, że jeden z punktów porozumienia odnosi się też do zwiększenia udziału lokalnych dostawców, w szczególności z sektora małych i średnich firm (MŚP), w globalnym łańcuchu dostaw GE.
 
Wiceprezes GE John G. Rice zapytany, czy na horyzoncie są nowe projekty firmy w Polsce, odpowiedział, że widzi wiele obszarów, które można rozważać. - Rozglądamy się za nowymi projektami - dodał.
 
Duże inwestycje General Electric w Polsce póki co omijają niestety Elbląg. Przypomnijmy w tym miejscu, że GE Aviation i Lufthansa Technik ogłosiły w grudniu 2016 roku, że zbudują wspólnie w Środzie Śląskiej (ok. 9-tysięcne miasto w środkowej części województwa dolnośląskiego) centrum serwisowania silników lotniczych. Szacuje się, że wartość tej inwestycji wyniesie 250 mln euro i przyczyni się do powstania około 600 nowych miejsc pracy.

Predsiębiorstwo General Electric jest obecne w Polsce od 1992 roku. Obecnie zatrudnia w naszym kraju 6,5 tys. pracowników.

Grupa GE w Polsce to m.in. trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (w Dzierżoniowie i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa, zaś od 2015 roku funkcjonuje zaawansowane laboratorium lotnicze w Zielonce.

GE do Polski weszło w 1992 r., obecnie zatrudnia 6,5 tys. pracowników. Grupa GE w Polsce to m.in. trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa, zaś od 2015 roku funkcjonuje zaawansowane laboratorium lotnicze w Zielonce.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/ministerstwo-rozwoju-general-electric-strategicznym,2464705,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Na podstawie informacji własnych i depeszy PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 4
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 3
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WiemJakJestwGE
ponad rok temu ocena: 33%  2
No i co z tego, że podpisali skoro w naszym mieście pracę straci sporo ludzi a w zasadzie już straciło ponad 100. Ci ludzie nie znajdą pracy w Elblągu i pociągom swoje rodziny w inne miejsca takie jak Wrocław, Kraków, Warszawa oraz Trójmiasto dla tych mniej sentymentalnych co starszych bliskich chcą odwiedzać kilka razy w miesiącu. Paradoksem jest, że zwalniani są ludzie, którzy coś robili i z punktu widzenia zakresu obowiązków swoją pracę wykonywali w sposób oddany a zostają lewusy co tylko potrafią lizać dupę wyżej. Ci co mają kogoś w GE z pewnością wiedzą jak jest.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tyle_w_temacie
ponad rok temu ocena: 0%  1
firmy zewnętrzne na start bo są tańsi
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.